İzmir’de belediyeler seçimden sonra önce işçi ücretlerinin ödenememesi, maaşların geciktirilmesi sıkıntısını önemli ölçüde yaşadı.

Birçok ilçede ve büyükşehirde bırakın yatırım yapmayı maaş sıkıntısı baş gösterdi. Bu süreci bazı ilçeler aşmaya başladı. 

Büyükşehir Belediyesi ise maaşını ve diğer haklarını ödediği 6 bin memuru ile arasını açan Sosyal Denge Tazminatı ödemelerinde uzlaşamadı. Başkan Cemil Tugay’ı protesto eden gruplar her gün yeni bir alanda eylemlerini daha da sertleştirerek sürdürüyor. Meclis toplantısını deyim yerinde ise adeta basan memur sendikası öncülüğündeki kişiler; dün de Başkan Cemil Tugay’ın gazetecilerle buluştuğu Kültürpark İzmir Sanat binası önünde toplandı. 

Polis koridorunda binaya girdik. İki katlı binanın üst kadından kapıya baktığımda toplananların polis barikatını yarıp binaya girme isteklerine tanık oldum. Bunaya girmek isteyen ön bölümdeki bazı eylemcilere polis engel oldu ama zorlandı. Bir ara gördüğüm manzaradan ürktüm. Memur olup olmadığını bilme şansım olmayan birisi elinde bir soda şişesini kaldırdı ve fırlatacakmış gibi bir hareket gösterdi. O an bu eylemin keskinleştiği kanaatine vardım.

Ne istiyorlar neden alamıyorlar ? 

Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a memurların istedikleri sosyal denge tazminatının miktarı ile yasanın tanımladığı miktarın ne kadar olduğunu sordum.  Her bir memur için yaşanan öngördüğü asgari rakam 12 bin lira. Bunun üzerinde para verildiğinde önce belediye başkanına soruşturma açılacak ardından da verilen paralar kendisine borç olarak yazılıp geri istenecek. Peki memur sendikası ne istiyor. Kişi başına 22 bin lira. 

Cemil Başkan yasanın hükümet tarafından değiştirilip, memurlara grevli toplu sözleşmeli bir hak tanınmasının doğru olacağını söylüyor. BU olmaz ise en azından Sosyal Denge Tazminatı’ndaki üst sınırın kaldırılmasını savunuyor.   Tüm bunlar olmadığı zamanda ise sözleşmenin bu koşullarda imzalanamayacağını vurguluyor.
Bir gazeteci ise bu eylemlerin kasıt içerip içermediğini ilişkin sözlerine Başkan’ın verdiği yanıtta, tüm sendika yöneticilerin bu imzanın atılamayacağını bildiğini ancak eylemlerin sürdüğünün altını çizdi. Fuarda belediyeden kaç memur olduğu ise bilinmiyor. Bu eylemlere öncülük edenlerin dış destek aldığı konusunda da bir algı gelişmiş.  Bu yönde bir iç soruşturma da yürütülüyormuş. Umuyorum iki tarafın da buluşacağı bir ortak nokta olsun. Aksi halde bu eylemler sorunu çözmek durumundaki AK Parti hükümetinin lehinde gibi görünecektir.