CHP’nin yerel seçimlerde geniş bir destekle sağladığı büyük başarı, halka umut aşıladı. Yüzler gülüyor artık. Şimdi, verilen ödünç oyları kalıcı hale getirmek ve iktidara yürümek için bir araya gelmenin ve çalışmaya başlamanın zamanı. Bu söylediğim, sadece seçilmiş başkanlar ve ekipleri için değil, Türkiye’nin, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceğini düşünen her Türk vatandaşı için geçerli.

***

CHP Genel Başkanı, BAL’daşım Özgür Özel’in işi kolay değil. Gençlerin ve kadınların katılımı partiye güç ve dinamizm kazandırdı, ancak deneyim de önemli. Alanında son derece yetkin, birçok değerli Atatürkçü, Kılıçdaroğlu döneminde partiden uzaklaştırıldı ve onlarla yeterince helalleşilmedi. Örneğin CHP Genel Başkan Yardımcılığı yapmış emekli büyükelçi Onur Öymen... Özel’in yerinde olsam mutlaka Onur Öymen’in deneyimlerinden çok yararlanırdım; CHP’li belediyelerin başarılı olabilmeleri için yabancı ülkelerle iyi ilişkilerin kurulması şart. Ecevit’in ve Baykal’ın avukatlığını da üstlenmiş değerli dostum, Manisa Milletvekili Şahin Mengü, çok sevdiği partisinden uzakta hayata gözlerini yumdu; CHP’ye verdiği hizmetlerin anısına hazırlanacak bir plaketin kızı Nevşin Mengü’ye sunulması, ruhunu huzura kavuşturabilir.

Türkiye’nin ekonomik açıdan yeniden düze çıkabilmesinde CHP’li belediyeler önemli rol oynayabilir. Çok yüksek bir potansiyele sahip olmamıza karşın, çok düşük oranda yararlandığımız ve hızla ekonomik katkı sağlanabilecek iki alan olduğunu düşünüyorum. Bunlardan ilki kültür ve arkeoloji turizmi, diğeri ise yerel ve kentsel tarımın (özellikle organik) geliştirilmesi…

***

Özellikle batıdaki illerimizde kültür ve arkeoloji turizminin geliştirilmesinde, Yunanistan ile sağlanacak iyi ilişkiler ve işbirliği büyük önem taşıyor. Özel’in Strasbourg’da eski Yunanistan Başkanı Çipras ile yaptığı görüşme ve karşılıklı iyi niyet mesajları son derece olumlu. Ayvalık’tan giden turistleri Midilli’de karşılayan, Girit’ten hemşerim olan Yunan Başbakanı Miçotakis ile Özel’in kuracağı iyi ilişkilerin yansımalarının da son derece olumlu olacağı kanısındayım. CHP’li belediyelerin kültür ve turizm alanlarında yapacakları işbirliğinin sağlanmasında ve yürütülmesinin organizasyonunda Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Hocamızın görev alması mükemmel olur ve süreci hızlandırır. Bu amaçla arkeoloji, turizm, sanat tarihi, şehir planlama, tarih, uluslararası ilişkiler, ekonomi, eğitim gibi farklı alanlardaki kişilerin bir arada çalışarak, belediyelere verecekleri destek yararlı olacaktır.

***

Belediyelerin geliştireceği tarıma yönelik projelerin koordinasyonu konusunda ise hem belediyeciliği, hem mevzuatı, hem de tarımı iyi bilen ve bilimsel gelişmeleri izleyerek, sürdürülebilir projeler geliştirebilecek Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın çok başarılı olacağını düşünüyorum. Bu alanda Manisa pilot bölge olabilir. Büyükşehirde Ferdi Zeyrek, Yunusemre’de Semih Balaban’ın önderliğinde, Sındır’ın rehberliği ile çok başarılı örnek projelerin ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Özgür Özel’in kazanan belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşen ‘İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı'nda yaptığı ve Atatürk’ü çok iyi anladığını kanıtlayan açılış konuşmasını çok beğendim ve Prof. Dr. Büyükerşen Hocamızı onurlandırmasını çok takdir ettim.

Seçim öncesi söz verdiğim üzere, özellikle İzmir, Balıkesir, Manisa ve Çanakkale’deki belediyelere elimden gelen her türlü desteği vermeye hazırım; hiçbir karşılık beklemeksizin…