İzmir Ticaret Lisesi'ni bilmeyen yoktur herhalde. Mutlaka yakınından geçmişsinizdir ve okul hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Ben de binlerce kez yanından geçmişimdir. Ne zaman içeri girdim, hiçbir şey bilmediğimi o zaman anladım.

100 yaşını kutlayan bir okul. Biz okula gittiğimizde pilav günü etkinliğinin hazırlıkları yapılıyordu. Okul Müdürü Selime Özkan Hanım binayı gezdirirken tüylerim diken diken oldu. Dersliklerden koridora kadar her yer canlı tarih. Kütüphanesi başlı başına bir hazine...


Whatsapp Image 2024 03 29 At 11.16.26

Çeşitli dillerde yazılmış ders kitapları, sararmış notlar. Karne örnekleri, ders notları ve daha nice eser. İnsan zarar veririm diye kitaplara dokunmaya korkuyor. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hakkını yememek lazım, okulu çok güzel onarmışlar. Her yer aslına uygun olarak yenilenmiş, hiç sırıtan bir yer yok. İstanbul'daki tarihi binaların restore edildikten sonraki halini görünce böyle bir onarımın kıymetini daha iyi anlıyor insan. Tabii okul sadece binadan ibaret değil. Aslolan eğitim.

Eğer eğitim güncelse ve mezun olan öğrenci piyasada iş bulabiliyorsa eğitim eğitim oluyor. İşte Ticaret Lisesi bunu yakalamış. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve özel şirketlerle sürekli irtibat halindeler. En yeni muhasebe programları, en yeni ticari bilgilerin yer aldığı programlar öğretiliyor öğrencilere. Ayrıca dış ticaret dersi var. Öğrenciler İngilizcenin yanı sıra Çince de öğreniyorlar. Amaçları uluslararası ticarete hazır bir şekilde mezun yetiştirmek. Henüz ilk mezunlarını bu yıl verecekler. Mezunları hepsi yurt dışında staj imkanı bulacak. Yani en büyük sorunlaımızdan biri olan bu işsizlik sarmalında, iş bulma imkanını artıran eğitim çok kıymetli... Öğrenci için de büyük şans.


Whatsapp Image 2024 03 29 At 11.16.38

Eski gelenekçi okulların çağa ayak uydurması ve çağdaş bir eğitimle iş camiasına eleman yetiştirmesi çok takdir edilecek bir durum. Ayrıca anlaşılıyor ki okul sadece muhasebeci yetiştirmiyor. Ünlü işadamlarından tutun da bankacı, siyasetçi, vali, teknik direktöre kadar ne ararsanız var yetiştirdikleri arasında. Meğer çevresinden yüzlerce kez geçtiğimiz okul eğitimde bir cevhermiş. Hem de ne cevher!