14 Mayıs’ta yapılacak seçim için seçim takvimi de işlemeye başladı.

Artık kulis bilgileri şeklinde ortaya atılan isimler, yasal başvurularını yapacakları için gerçeği göreceğiz.

İzmir’de milletvekilliği kulislerinde en hareketli parti doğal olarak Cumhuriyet Halk Partisi. CHP’nin İzmir listelerinde CHP’lilerden önce 6’lı masadan iki aday belirlendi gibi. DEVA Partisi’nden İl Başkanlığı yapan Seda Kaya Ösen CHP listesinde yer alacak. Saadet Partisi’nden de Şerafettin Kılıç.

Ösen, milletvekilliği adaylığı için henüz bir netlik olmadığını ve değerlendirileceğini söylüyor. Daha önce CHP’den belediye başkan adayı olacağı yazıldığında da böyle bir talebi olmadığını belirten Ösen, bu kez DEVA Partili olarak CHP listesine girmesi çok muhtemel. Saadet Partisi’nin neferi Şerafettin Kılıç sakin ve dengeli yapısıyla öne çıkan bir isim. O da ittifakın önemli adaylarından.

İki isim çekildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in CHP Genel Merkezi’ne önereceği iddia edilen iki isim aday olmayacaklarını duyurdu. Kent Konseyi Başkanı Avukat Nilay Kökkılınç ile Büyükşehir  Belediye Meclisi Başkan Vekili olan Avukat Murat Aydın. Bu iki ismin  kararını açıklaması Soyer’in yeni bir önermesi olacak mı sorusunu gündeme taşıdı.  Rıfat Nalbantoğlu’nu söyleyenler olsa da bu cephede kulislere yansıyan bir hareket yok.

Sayılar azalır mı?

2023 seçimleri öncesinde başvuruya kısa bir süre kala önceki seçimlere göre aday adayları sayısında önemli bir düşüş olduğu gözlemleniyor. CHP’de 30 bin lira verip başvuru yapanların aday olamamaları bu başvuruları azaltır mı bilemiyorum. Bu rakam “İsmim aday adayı diye bir yazılsın, bilinsin” düşüncesinde olanlara darbe vurabilir. Çünkü, aday adaylarının Genel Merkez’den herhangi bir isimden destek bulması çabaları sırasında herkese mavi boncuk dağıtılıyor ve “Sen aday olma” denilmiyor. Hatta öyle ki olmayacak kişilere bile başvuru yaptırıyorlar.

Oysa bu seçim CHP’nin “Liyakat” vurgusunun karşılığı olabilecek kişileri kapsaması gerekiyor. Hemşericilik,  benim toprağımdan” diyerek birileri hak etmediği halde aday yapılırsa en Başta Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere parti yöneticileri büyük eleştiriler alabilir.

Kimler açıkladı

CHP’de görevinden ayrılarak aday olacağını ilan eden isimlerden Murat Serdar Koç, 2. Bölge’de öne çıkıyor. Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nı yürüten Serdar Koç, bu görevi sırasında öbek çalışmalarıyla dikkati çekmişti.  Sanayici olan ve EBSO Meclisi’nde görev yapan Koç, bu hafta başvurusunu yapacak olan isimlerden. Aynı bölgeden Bergama Eski Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile Aliağa’dan Özcan Durmaz da aday adayı olacaklarını duyurdu. Birinci bölgeden Avukat Mehmet Türkbay, Karabağlar İlçe Başkanlığı’nı bıraktı ve aday adayı olacağını açıkladı.

CHP’de elbet halen milletvekili olan isimler de aday adayı konumunda. Şu ana kadar hiçbir milletvekili yeniden aday olmayacağını açıklamadı.

Ancak parti kulislerinde birçok ismin yeniden aday yapılmayacağı öne sürülüyor. Yeniden aday olabilecek milletvekilleri arasında ismi en çok geçen Tuncay Özkan ve Selin Sayek Böke öndeki isimler.  Bunlara bir de Parti Meclisi’ne giren Devrim Barış Çelik ekleniyor parti içindeki tahminlerde.

CHP listelerinde iki meslektaşımın yer alabileceğinin kuvvetle muhtemel olduğunu da duydum. Bunu gelişmelere göre aktaracağım.

İYİ Parti’de ise halen milletvekili olan Müsavat Dervişoğlu ile Aytun Çıray’a banko gözüyle bakanlar çok. Listelerde istifa eden İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak, son ittifak çatlaması İYİ Parti’yi İzmir’de olumsuz etkileyeceği çok konuşulmaya başlandı. Bu durum listelere de yansıyabilir.

AKP’de ise iki ismin yeniden adaylığı öne çıkıyor. Bunlar Milletvekilleri Hamza Dağ ile Mahmut Atilla Kaya.  Partinin bu seçimdeki performansı ise Millet İttifakı nedeniyle daha da düşebileceği tahminleri var. Bu nedenlerle kulislerde çok fazla isim yok. Bir başka olasılık ise MHP’nin seçim barajı sorunu olup olmayacağı.  Eğer böyle bir sorun yaşanırsa MHP’li bazı isimlerin AKP listelerine alınması gerekebilir. Böyle bir durumda da önemli sayıdaki AKP’li seçilebilecek sıralara giremeyebilir.