Aydın'ın Efeler İlçesi’nde sıradan bir pastane. Ürünleri de bildik ürünler. Sütlü tatlılardan baklava çeşitlerine kadar pek çok ürün mevcut. Pasta, kek, kurabiye çeşitleri de bol... Pastane sahibi iyi bir gün geçirdikleri için, ciro açısından ortalamayı tutturdukları için mutlu... Sokaklar da boşalmaya başlayınca çok geç olmadan dükkanı kapatıyor... Başka müşteri gelmeyeceğini düşünüyor. Ama fena halde yanılıyor. Müşterisi var ama bildik müşterilerden değil. 

Ertesi gün her zamanki gibi aynı saatte dükkana geliyor. Fakat bir tuhaflık var. Kapattığına emin olduğu kapı açık. Heyecanla içeri giriyor ve dağınıklıktan dükkana birilerinin girdiğini anlıyor. Kasayı açıyor, boş... Sonra güvenlik kamerasının görüntülerini izlemeye başlıyor...

İlk olarak hırsızların çocuk yaşta olmalarına şaşırıyor. Nasıl şaşırmasın en fazla 12-13 yaşında iki velet... 

Merakla görüntüleri izlemeye devam ediyor.

Çocuklar dükkanın sahibi havasında içeri girip kasadaki paraları alıyor. Ardından tatlılara dalıyor ve üzerine meyve sularını götürüyorlar. Biraz dinlenip tatlılardan paket yapmayı da ihmal etmiyorlar. Ve görevlerin tamamlamış insanların özgüveni içersinde dükkanı terk ediyorlar.

Görüntüleri ben de gördüm. İnsan kendi dükkanında gecenin bir vakti, karanlıkta bu kadar rahat hareket edemez.

Sonrası henüz belli değil. Ama polisin işi de o kadar zor değil. Görüntüler apaçık ortada. Kısa zamanda, bu arkadaşların kimlikleri ortaya çıkar.

Dükkan sahibi olay sonrası , “Keşke gelip isteselerdi ben onlara tatlı ikram ederdim” demiş... Ardından eklemiş, "Yakalanmalarını istiyorum da, bir yandan da üzülüyorum, onlar daha çocuk..."

Artık nafile...

Yıllar önce Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz'ın da bulunduğu bir televizyon programında şöyle bir açıklama yapmış;

 “Enflasyon devletleri yıkan milletleri bozan bir olaydır. Ahlakı bozar, borcu olan borcunu ödemez, alacağı olan alacağını alamaz... Hırsızlıktan, soygundan fuhuşa kadar neredeyse bütün yolları açar. Toplumun içini bozan bir olaydır. Onun için batılılar enflasyona bir numaralı halk düşmanı derler.”

Nereden aklıma geldiyse artık...