İYİ Parti İzmir İl Başkanı ve Yönetimi delegelerin iradesiyle sonuçlandı.

İl Başkanlığı’na Sinan Bezircilioğlu seçildi.  Rakibi Avukat Ülkü Doğan’a sadece 14 oy üstünlük sağlayan Bezircilioğlu’nun listesi ile birlikte İYİ Parti İzmir’de bilinmez bir yola girdi.

Peki İyi Parti’de bu sonuç ile birlikte kaybedenler kimler. Bana göre kongre sonucunda en büyük kaybı Genel Başkan Meral Akşener yaşadı. Ülkü Doğan’ın 319 oy, Sinan Bezircilioğlu’nun ise 333 oyu ile birlikte  deyim yerinde ise İYİ Parti karpuz gibi ortadan ikiye bölündü.  İzmir’de yaşanan Aytun Çıray ile Müsavat Dervişoğlu da bu sonuçla birlikte kaybedenler arasında yer alıyor. Akşener bundan sonra hangi isimle yola devam etse büyük açmazlar yaşayacak. Her iki ismin de bundan sonraki durumunu ben de merak ediyorum. Milletvekilliği seçimlerinde bu iki ismin de listelerde yer alması  veya almaması sıkıntılı bir süreç  anlamına geliyor.

Bu kongrenin yegane kazananı sanıyorum Eski İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar.  Çünkü uzun süre yaptığı il başkanlığında delegeyi Çıray’ın değil de Kırkpınar’ın etkilediği kesin.

Bu arada, kongre konuşmasında Müsavat Dervişoğlu’nun il başkan adaylarından Bezircilioğlu'nu ilk kez salonda gördüğünü söyledi ve kendisini tanıtmasını istedi. Aytun Çıray’ın da desteğini alan Bezircilioğlu bu açıklamaya göre kendi gücüyle aday olmadığı açıkça anlaşılıyor.   

İYİ Parti; örgütçü bir il başkanından CEO niteliğindeki bir başkana kayarken, olası bir İzmir başarısızlığında  çok büyük tartışmaların da yaşanmasına neden olacaktır. Ayrıca bu tercih, Meral Akşener’in de bugüne kadar yapmak istediği “Teşkilatçılık”  anlayışından da çok uzakta bir durumdur.

Başlangıçta 5 isim ile başlayan kongre sürecinin sayısı az ama büyük ilçelerin delegelerince belirlenmiş olması da dikkat çekicidir. Dervişoğlu’nun açıklamalarında Bezircilioğlu tarafında sadece 12 ilçe tanımlanmıştır. Bu da gösteriyor ki, İYİ Parti yönetimi İzmir’de bundan sonra enerjisini parti içindeki durumu düzeltmeye harcayacaktır. Oysa, bu enerjinin parti dışında kararsız kalan seçmene yönelmesi gerekir.

Bu sonuçlar CHP açısından da bir kazanca dönüşebilir. Çünkü CHP seçmenleri arasında İYİ Parti’ye yumuşak bir bakış gösterenlerin, “Bu partide de kavga var” diye düşünmesi mümkün hale gelmiştir.

Kongre sonunda Bezircilioğlu’nun, "İnşallah İzmirimiz için, İYİ Partimiz için hayırlara vesile olsun. Kaldığımız yerden hep beraber İYİ Parti ailesi olarak devam edeceğiz. Hiçbir sıkıntımız yok bundan sonra da iktidar yürüyüşümüze devam edeceğiz” sözlerini de buraya not olarak düşelim.

Çünkü bu sözler yaşanan gerilimi yumuşatmaya, sonuç almaya odaklanmaya yetmeyebilir.