İYİ Parti İzmir İl kongresi 22 Ocak’ta yapılacak. Kongreye saatler kala adayların bir bölümü çekildi.

Çekilirken de kongrede sanıyorum karşı karşıya gelecek iki adaydan kime destek vereceklerini açıkladılar.  Yarışa en son gireceğini açıklayan Avukat Ülkü Doğan ile Sinan Bezircilioğlu bu kongrede kozlarını paylaşacak.

İYİ Parti İzmir teşkilatında Seçim İşleri Sorumlusu (Başkanı) olan ve kurucular arasında yer alan Ülkü Doğan’a adaylıktan çekilen Siyasi İşler Başkanı Şakir Genç ile Oğuzhan Yar destek vereceklerini açıkladı. Öyle görülüyor ki, adaylardan Emre Yıldıran da bu tarafta olacak. Diğer aday Sinan Bezircilioğlu’na ise Öztürk Keskin’in destek açıklaması oldu. Keskin milletvekili adayı olacağını ilan ederek Bezircilioğlu ile fotoğraf verdi. Müsavat Dervişoğlu’na yakın davranan Keskin bir anda keskin bir dönüş yaptı ve karşı tarafı destekleyeceğini açıkladı.  Ancak parti kulisleri Keskin’in delege nezdinde büyük bir gücü olmadığını söylüyor.

İki vekilin mücadelesi

İYİ Parti kulislerini yazarken, İzmir Milletvekilleri ve partinin güçlü isimleri Müsavat Dervişoğlu ile Aytun Çıray’ın karşı karşıya geldiklerini belirtmiştim. En başından beri bu tezim son dakikalara gelirken doğrulanmış oldu.

Bir önemli ayrıntı bu iki milletvekilinin ve parti üst yöneticilerinin istifa eden Hüsmen Kırkpınar ile olan yakınlıkları. İYİ Parti’de birbirlerine geçmişte selam bile vermekten kaçındığı iddia edilen Hüsmen Kırkpınar ile Aytun Çıray bu kez işbirliği yaptı. Müsavat Dervişoğlu ise teşkilatçı bir anlayışla Avukat Ülkü Doğan ile iki aday adayını birleştirmede önemli rol oynadı.

Kim ağır basıyor

İzmir İl Başkanlığı koltuğuna oturmak isteyen Sinan Bezircilioğlu,  son noktada Hüsmen Kırkpınar ile Aytun Çıray’ın  desteğine güveniyor. Ancak kulislerde Sinan Bezircilioğlu’nun parti üye ve delegelerine çok sıcak gelmediği iddia ediliyor. Öte yandan Avukat Ülkü Doğan’ın partinin kuruluşundan bu yana önemli çalışmalar yaptığı ve teşkilatla bağ kurduğu belirtiliyor.

Ve son değerlendirme ise “İzmir’e bir kadın il başkanı yakışır” nitelemesi. Meral Akşener’in sürüklediği İYİ Parti önemli bir sıçrama gösterebilir. İzmir’de de bu kongrenin galibi sadece partililere değil, oyları artıracak kitleye de hitap edecek. Anlayacağınız parti içindeki güç yarışının sonucu İzmirli seçmenden de vize alması gerekiyor.