CHP’nin 10 ünlük İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İzmir’de yayımlanan günlük gazetelerin yöneticilerinin sorularını yanıtladı.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Havagazı Fabrikası içerisinde Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile oluşturduğu Uluslararası Basın Merkezi’nde bu buluşma gerçekleşti. Öncelikle belirtmeliyim ki İGC Başkanı Dilek Gappi ve Yönetim Kurulu’nun büyük çabalarıyla kurulan Basın Merkezi, tam da düşündüğümüz ev sahipliklerine hizmet verecek olması sevindiriciydi. Gazetecilerle kent dinamiklerinin ideal buluşma noktası olma düşüncesi eyleme geçti.

CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu'ndan samimi yanıtlar CHP İzmir İl Başkanı Aslanoğlu'ndan samimi yanıtlar

CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, bir saati aşan sürede gazetecilerin sorularını sansürsüz, içtenlikle yanıtladı.  Kendisini atama sürecinde eleştirilerim olmuştu.  Ama bu buluşmadaki başarılı performansını da yazmam gerekiyordu.

Gazeteci arkadaşım Mehlika Gökmen’in modere ettiği toplantıda ben de 9 Eylül Gazetesi Yayın Danışmanı olarak sorularımı yönelttim. Kendisine 3 soru sordum. Karşılığını tam olarak almasam da Aslanoğlu’nun tedirgin olmadan yanıt vermesi farklılığını da ortaya koydu.

CHP tüzüğü gereği İl Başkanı ve yeni yönetimin 45 gün içerisinde il kongresini toplaması gerektiğini söyledim. Aslanoğlu seçimlere 6 aydan az süre olması sebebiyle tüzüğün bu şartı ortadan kaldırdığına işaret etti.

Belki daha zor bir soru ise CHP yöneticilerinin örgütlerden, toplumdan gelen uyarıları dikkate alıp almayacağı sorusu idi.  Biliyorsunuz Urla’da yaşanan süreçte davul zurnayla gelen uyarıları kimse dikkate almamıştı.

Aslanoğlu, toplumdan gelen tüm uyarıları dikkate alacağını belirtirken, CHP yönetimlerinin bunları değerlendirme zorunluluğuna işaret etti. Ancak, bu uyarılarla ilgili sorumluluk ve yorumun yönetime ait olduğunu vurguladı.

CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, İl Başkanlığı’na getirilmesinin çok olağan dışı bir durum olmadığını vurgularken, bazı sorularda özellikle de yönetimlere ilişkin eleştirilerini, “AK Parti’nin devlet yönetirken yarattığı kaosları” gündeme getirdi ve genel seçimlerden sonra yerel yönetimler konusunda görüşlerini açıklayacağını kaydetti.

CHP İl Başkanı, bizim yaşadıklaımıza da atifta bulundu ve “Gazetecilerin bırakın istediğini yazmasını, hapislerde süründürüldüğünü” iktidarın bu anlayışını hızla değiştireceklerini kaydetti.

Ve en önemlisi Şenol Aslanoğlu bundan sonra İzmir basınından gelecek soruların mutlaka karşılığını bulacağını ve açık bir süreç izleyeceklerini belirtti.

Bon notum ise şöyle… İGC Uluslararası Basın Merkezi’nde bu toplantı elbet önemli bir mihenk olacak. Bundan sonra siyasetçiler, il başkanları, kurum yöneticileri basına istediğini söylemek için değil de her türlü soruya açıkça yanıt vereceği bir arena olacak. Kısacası demokrasi adına önemli bir kürsü görevi yapacak.