İYİ Parti’nin Genel Başkanı Meral Akşener’in “Başbakan” olma ve iktidar ortaklığını bazı yol arkadaşlarının istemediğini ve engellemek için çabaladıklarını düşünmeye başladım.

Ortalama ayda bir Akşener’in arkasından hançer saplayan bir parti yöneticisini görmek insanı bazı şüphelere sevk ediyor.

Parti kurmayları arasına alınan Cihan Paçacı, bu süreçte belki de hiç görüşmemesi gereken bir gazeteciye açıklamalar yapıyor. Paçacı; Tayyip Erdoğan’ın her koşulda arkasında duran Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına 'sokaktan' itiraz olduğu açıklaması yapıyor. Bununla da yetinmeyen Paçacı, CHP liderinin diretmesi durumunda altılı masanın çoklu aday formülüne dönebileceğini söylüyor ve "İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. '2. tura kalanı destekleyin' diyebilir'' ifadelerini kullanıyor.

Paçacı’nın diğer sözleri ise şöyle: "Şöyle bir şey var: Sokakta Kemal Bey’e itiraz görüyoruz, 'dürüst değil mi?' diye soruyoruz, 'dürüst' diyorlar. 'Devlet tecrübesi yok mu?' diyoruz 'var' diyorlar. 'E o zaman?' 'Ama olmaz…' Sokaktaki bu itirazı İYİ Parti olarak görmezden gelemeyiz Nagehan Hanım. Bu itiraz var."

Tayyip Erdoğan’ın neden olduğunu bilemediğimiz nedenlerle yanında duran Eski Başbakan Tansu Çiller’in döneminden tanıdığımız Cihan Paçacı, bu kez  Çiller’in Erdoğan’a desteğini aşan bir  katkı sağlıyor.   

Bu yapılanın İYİ Parti’ye ve Meral Akşener’e “Suikast” olduğunu yazarsam yanlış olur mu?

Bunları söyledikten sonra görevinden istifa eden Paçacı’nın kendi partisini düşündüğünü hiç sanmıyorum. Geçmişte ANAP’lı Erkan Mumcu’yu anımsıyorum. Hakkında o kadar şaibeli haberler okuduk. Şimdi de İYİ Parti içerisinde Truva atlarının çok hareketlendiği bir dönemi yaşıyoruz.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Bugün bir köşe yazısında Genel Başkan Yardımcımız Cihan Paçacı’nın bazı açıklamaları kamuoyuna yansımış ve ardından maksadının dışına çıkartılmasıyla birlikte Millet İttifakı’nın iradesine ve birlikteliğine zarar verir nitelikte bir tartışma alanının ortaya çıktığı görülmüştür” diyor. Ancak burada çok önemli bir durum var. O da; İYİ Parti kurullarında tartışılıp kararı alınmayan böyle önemli bir konuda Paçacı’nın bu açıklamayı nasıl yaptığı…Paçacı partisine kesin zarar verdi. Bundan sonra İYİ Parti’de kimin partisine zarar vereceğini tahmin edemiyoruz.

İYİ Parti seçime giremediği dönemde o beğenmedikleri Kemal Kılıçdaroğlu belki de tarihte kimsenin yapmayacağı siyasi bir girişimde bulunmuştu. İYİ Parti seçime girsin diye CHP’li milletvekillerini istifa ettirip İYİ Parti’ye katılmalarını sağlamıştı. Ve bu sayede İYİ Parti Meral Akşener’in de önemli çabalarıyla kamuoyunda kendisini ifade etme şansı buldu. Ve güçlü bir ittifak ortağı olarak iktidara yaklaştı.

Ben şunu merak ediyorum. İzmir İl Kongresi’nde henüz iktidar olmadan post kavgalarının yaşandığı İYİ Parti, ülke genelinde de bu şansı bulmadan kendisini yok etmeye mi çalışıyor.

Partinin en üst düzeyinde olan ve yıllardır siyaset yaptığı iddia edilen bir kişinin bu kadar sorumsuzluk yapması sizce normal mi?... Yoksa bu bir sorumsuzluktan çok daha fazlası mı…