Cumhurbaşkanlığı adaylığı için Muharrem İnce 100 bin imzayı geçti ve adaylığı YSK tarafından kesinleştirildikten sonra seçime girecek. Bir başka aday Sinan Oğan da 100 bin imzayı topladı.

Muharrem İnce de diğerleri de oy potansiyellerinin yüzde 30 filan olduğunu söylüyordu. Mangalda kül bırakmayanlardan konuşurken tekdüze sesiyle insanları siyasetten bile soğutacak Fatih Erbakan ise babasının mirasını Ahmet Özal gibi yiyip perişan edenlerden. Ahmet Özal’ın bu günlerde “Babamı ben öldürdüm” deme sini bekliyoruz. Rahmetli Özal ile siyasi gezilerde sıkça birlikte olduk. Çok soru sorduk ve cevap aldık. Siyaseti az yaptı ama belirli konularda hafızalarda kaldı.  Onun mirasını tüketen  Ahmet Özal şimdi Tansu Çiller’in çocuklarının olduğu yere uğurlanacak. Çünkü Türkiye’de babadan oğula siyaset sıkça aktarılıyor. Ama ikinci kuşak genelde hayal kırıklıklarıyla dolu. Metin Feyzioğlu’nu anımsayın. Kıbrıs’ta hiç kimsenin önemsemediği bir görev nedeniyle mücadele ettiği değerlerden ne çabuk vazgeçti.

Gazeteciler Nedim Şener AKP’den milletvekili başvurusu yapan gazeteci ve Hürriyet’te birlikte çalıştığımız Hulki Cevizoğlu.

Bizim meslekten de bu dönüşleri yaşıyoruz. Hüda Par ile Cumhuriyet değerlerinin ateşli savunucusu Hulki ile yan yana. Birileri geçmişte böyle bir şey olacak deseydi kendisini kovardım.

İlteriş aday adayı

Gençliğinde ülkücü siyasetin yani Alparslan Türkeş’in yanında bulundu. 12 Eylül sonrasında ANAP’ın İzmir İl Başkanı daha sonra Milletvekili oldu. Partinin hem öncüsü hem neferi oldu hem de hamallığını (solcuların deyimi ile) emekçiliğini yaptı.

 Bilenlere anlatmama gerek yok. Onun siyasete başladığı noktadan çok uzak birisiyim. Metin Öney ile sevgili eşi eğitimci emekli öğretmen Mesude Öney’in oğlu Lütfi İlteriş Öney, İYİ Parti İzmir Birinci bölgeden aday adayı oldu. İlteriş’in hazırladığı özgeçmişine batığımızda yurt dışında başardığı çok önemli ayrıntıları görüyoruz. ODTÜ mezunu 5 dil biliyor ve uluslararası bir şirkette başkan yardımcısı. Kendisini o kadar uzun anlatmış ki buraya sığdıramam.

Onları aktarmıyorum. Çünkü; Lütfi İlteriş Öney’in siyasetteki en büyük güvencesi ise Atatürkçü öğrenciler yetiştiren ve takip eden annesi Mesude abla. Babası Metin Öney’in ise siyasetteki pırıl pırıl özgeçmişi.  Kendisine bir aile dostu olarak başarı dilerim. Diğer siyasetçi çocukları gibi olmayacağına da eminim.