Üç puanlık nefes

Dünyadan uzak deryaya yakın ve deryadan uzak dünyaya yakın coğrafyalara dağılmış gezegen sakinlerinin ve Göztepelilerin ömründen 168 saat daha geçer iken… Tam 45 sezon sonra, şehr-i memleket İzmir’i üst üste beş sezon ülkenin en üst fitbol liginde temsil etmenin ardından sorumluluk duygularıyla ünlü yöneticileri sağolsun, küme düşen gözümüzün bebeği Göztepe… Ligdeki 9. maçında ligden düşmeme adına direkt rakibi Yeni Malatyaspor karşısında kötü bir oyun, kalecisinin ciddi performansı ve fitbol şansının da yardımıyla 0-1 mağlup ederek fevkalade önemli bir üç puana uzanmayı başardı.

***

Maça girmeden önce, demokrasi seviyemize hangi yöne olduğu aşikar bir çağ daha atlatacak gözüken sosyal medya yasasına ithafen rahmetli Çetin Altan’ın bir sözünü hatırlayalım: “Gelişmiş ülkelerde politikacılar, devlet denilen şeffaf cam bir kutunun içinde otururlar ve oralarda saatleri düzeltmek için örnek gösterilen bir meydan saatinin bozukluğunu açıklamak suç değildir. Bir türlü gelişmiş olamayan ülkelerdeyse politikacılar kapalı tahta bir kutunun üstünde otururlar ve kutunun kapağını açmaya çalışmak, kasıtlı olarak devleti yıpratmaya çalışmak sayılır; saatleri ayarlamak için örnek gösterilen bir meydan saatinin bozukluğunu söylemek ise, bir vatan ihaneti...”

***

Uzaklardan maç ile ilgili kısa yorumlar yapmak gerekirse… Oraya kadar giden ve takımı yalnız bırakmayan cefakeş Göztepe taraftarına teşekkürler. İki “iyi olduğunu söylemenin zor olduğu” takımdan gol atabilen, sahadan galip ayrıldı. Göztepe son 1.5 senedir, bu maç dahil aldığı tüm maçları yüce halkımızın deyimiyle “Yine seviyor Allah…” tadında alabiliyor. Bu maç da istisna olmadı… Rahmetle andığım efsane İngiliz Nevzat’ın (Güzelırmak) deyimiyle “Helal-i hoş olsun...” ama stadda ve televizyon başında maçı izleyen taraftarların ömründen iki saatten çok daha fazlası gitti.

***

Ligin alt sıralarının, altlı üstlü iki takımından ev sahibi olan maçta daha etkin gözüktü. Göztepe’nin hırsı maç genelinde fena değildi. Lakin özellikle ilk devre hırsa ragmen, olağanüstü etkisizdiler. Sanki bütün takım, birbirine isabetli pas vermemek adına sözleşmiş gibiydi… İlk yarının uzatmalarında buldukları golle ikinci yarıya avantajlı başlayan taraf Göztepe oldu. İkinci devre biraz daha iyiydiler ve skoru korumayı başardılar. Takım 65-70’den sonra çok yoruldu… Neyse ki onlar da yoruldu.

***

Göztepe maçta zaman zaman pozisyonlar buldu ama rakibin pozisyonları çok daha netti. O kadar ki 100 kişiye sorsak 90’I maçın adamını Göztepe kalecisi Ekrem Kılıçarslan olarak belirtir. Göztepe’nin bu kadrosuyla ligde kalabilmesi için Ekrem’in benzer performanslarının sayısını artırması gerek. Bu maç gösterdi ki gol fakiri Göztepe’nin skor bulabilmesi için, maçtaki golü atan Yasin Öztekin’Ie ceza sahasında, asisti yapan Obinna Mamah’ı da özellikle sağ içte daha sık buluşturması gerek… Bu maç ilk 11 başlayan Ali Akman için bir kaç kelam etmek gerekirse: Enerjisi ve hırsı oldukça yerinde gözükse de, gücünü-kuvvetini, stoper omuzları karşısındaki direncini artırması gerekiyor.

***

Sports Republic’in dillere destan algoritması sağbek bulma konusunda çok duyarlı değil anlaşılan! Denklemde iki sağbek bir solbek etmiyormuş gibi gözüküyor! Kvasina, basketbolcu tadında enine boyuna olsa da oldukça ağır gözüküyor. David Tijanic’in cok daha fazla insiyatif alması ve şut çekmesi gerek. Yalçın Kayan’a ara pek yaramamış izlenimi verdi. Yalçın’a naçizane önerim maçın kaydını derince inceleyip, topu aldığı her pozisyonda başka neler yapabilirdi diye alıcı gözle kendini değerlendirmesi. Bunu düzenli olarak yaparsa oyuna daha önemlisi skora hatta Türk fitboluna katkısı çok daha fazla olacaktır. İsmail Köybaşı sağbekte oynamasının sebebi ayağının çok daha iyi olması olabilir ama defansif anlamda hem kendisi hem de stoperler çok zorlanıyor. Mihojevic ve Arslanagic kac kez kademeye girdi sayması lazım…

***

Bir not da sarı kartlar için… Bu rotasyon fakirliğinde Göztepeli topçuların gereksiz sarı kartlardan kesinlikle uzak durmaları gerekiyor!

***

Ne mutlu bize diyemiyoruz… Göztepe bu maçta da rakibine anlamsız bir penaltı vermeyi başardı. Neyse ki bu sefer fitbol şansı yanındaydı Göztepe’nin… Topu direğe nişanladılar. Hele ki Göztepe’ye karşı muhteşem kararlarıyla ünlü Özgüç Türkalp’in video yardımcı hakem olduğu bir maçta… Penaltı pozisyonunda, rakibin penaltı almak üzere üç kişinin arasında girdiğini neredeyse bütün Göztepe taraftarı anladı… Malatya’da ne kadar duyuldu bilmesem de pek çok kişi “Penaltı yaptırmaaaa!!!” diye bağırdı… Şurası çok açık ki Göztepeli fitbolcuların sahada zekalarını daha fazla kullanmaları gerek…

***

Velhasıl-ı kelam; bu üç puanlık nefes, düşme hattından biraz uzaklaşabilmek, ligden düşmemek ve devre sonu minimum 18-20 puana varabilmek adına çok değerliydi. Bu haftaki rakip, Göztepe’ye tarihsel olarak ters gelen takımlardan, hafta içi teknik direktor değişikliğine giden Denizlispor. Sonraki maçların zorluk seviyesi bu maçın değerini artırıyor. Cumhuriyet Bayramı’nda oynanacak maçta takıma ve taraftara bol şans ve başarılar diliyorum…

Son not: Göztepe kadınlar voleybolda, Sakarya karşısında 3-0 galip geldi. Maç Türkiye Voleybol Federasyonun kararı ile Atatürk Spor Salonu’nda değil Balçova’da oynandı. Başta Göztepeli Kadın voleybolcular olmak üzere emegi geçen herkese, Hüsnü Öztuncel ve Yönetim Kuruluna ve salonu dolduran taraftara teşekkürler… Şurası gerçek ki Göztepe en kısa sürede kendi spor salonuna kavuşmalı…

YORUM EKLE

banner101

banner100