Dünyadan uzak deryaya yakın ve deryadan uzak dünyaya yakın memleketlerde hayatını idame ettirmeye çalışan Göztepelilerin ömründen 7 hüzünlü gün daha geçerken… Gözümüzün bebeği Göztepe ligin üçüncü haftasında, kendi sahasında, lige bu sezon çıkan Ahlat Çorum Futbol Kulübü’ne 1-2 mağlup oldu.

***

Bu sonuç ile takım üç haftada en azından bir gol atmayı başarırken, liderin sekiz puan gerisine düştü. Cefakeş Göztepe taraftarının oldukça yoğun desteği altında ve önemli bir kısmı yağmur altında oynanan maçta… Daha tribünler santra üçlüsünü terennüm eylerken… Hafta içi transfer edilen ve kariyerinde Transfermarkt verilerine göre 15’i Şampiyonlar Ligi olmak üzere 82 Avrupa Kupaları karşılaşması gözüken Nielsen’in… Rakibe 34. saniyedeki trajik ve net asistini rakip boş geçmedi ve Göz Göz müsabakaya 0-1 mağlup başladı.

***

Kısa bir süre sonra, o dakikaya kadar hemen hemen ofansif bütün ataklar o kanattan gelse de… Transfer döneminde adı Göztepe ile de geçen Ahmet İlhan Özek karşısında defansta oldukça zorlanan Göztepe sağ kanadından… İkinci gol de yenince maçı çevirmek oldukça zor hale geldi. Ogün Bayrak asistinde Mame Diouf golüyle bir miktar ümitlensek de sonuç değişmedi…

***

Ligde 270. dakika itibariyle Göztepe’de defans uyumu, defans kaleci uyumu henüz tam oturmuş gözükmüyor. Kaleci ve forvet olsa da kanatlar ve orta sahadan forvete dikine top aktarımı oldukça sıkıntılı. Hem defansif hem ofansif manada yeterli gözüken sağ ve sol kanat ikilileri bulunabilmiş değil. Takım maç genelinde hele ki ikinci devrelerde tempo yapmakta çok zorlanıyor. Nitekim ikinci golü bulamadılar ya da buldukları goller biz fanilerin pek anlayamadığı sebeplerle iptal oldu… Bir not ilginç bir şekilde yayıncı kuruluş iptal olduğuna edilen golleri doğru düzgün göstermedi.

***

Göztepe taraftarlarının kulüplerine üye olmasına izin vermeyen, antidemokratik Göztepe yönetiminin dillere destan, algoritmal, kurumsal ve transfer yapısı henüz iyi bir sezon başı yaşamaya muvaffak olamadı. “Göztepe eks Başkanı Sayın Sepil hayalindeki yabancı yatırımcı bu muydu?” sorusunun cevabını merak etmiyor değilim. Ama taraftarların hayalindeki bu değildi. Koković 6-10. haftayı görebilecek mi? Görse de takım çıkma hattından ne kadar uzak olacak? Zaman gösterecek. Geçen sene takımın en iyi tarafı olan defansı neredeyse baştan sona bozmak çoğu taraftara göre oldukça saçma bir uygulamaydı. Türkçe’de “Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş…” şeklinde bir atasözü vardır. Bütün bu alınan ve alınmayan kararların sonuçları da takımın debelenmesi, taraftarın kahrolmaya devam etmesi olarak yaşantılanmaya devam ediyor. Daha önce de yazdığımız gibi takımın kendini toparlaması bir ihtimal onuncu haftayı bulabilir. Lakin umarım ki o esnada çıkma hattı ile arada 20-25 puan fark oluşmuş olmaz.

***

Velhasıl-I kelam… Göztepe acıların takımı modundan henüz çıkabilmiş değil… Alınan saçma iç saha mağlubiyetleri giderek taraftarları ümitsizliğe sevk ediyor… Dilerim ki takımın toparlanması için yapılması gereken hamleler ve transferler tez zamanda yapılır ve acilen toparlarlar. Bu hafta rakip Göztepe’ye tarihsel olarak en zor gelen ekiplerden Altay. Dileğimiz maçın her iki takım açısından da ölüm, yaralanma, ceza ve sakatlık verici olmaması. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu, gelen günler güzel günlerden güzel olsun.