Dünyadan uzak deryaya yakın ve dünyadan uzak deryaya yakın yeryüzü köşelerinde hayatını idame ettirmeye çalışan seyyare sakinlerinin ömründen 1440 dakika daha geçerken… Gözümüzün bebeği Göztepe, fitbolda beş haftalık serinin ardından kendi sahasında Kocaelispor’a mağlup olurken, kadınlar voleybolda Aras Kargo’yu 3-0 mağlup etti.

*

Bu maç öncesinde, yıllardır oynamasa da, seyircisiz oynanması gereken maçlar listesinde bulunan Göztepe-Kocaelispor maçının… Neden o listede olduğu hatırlandı mı acaba? İzmir Valiliği kararı ile Kocaeli taraftarının deplasman tribününe alınması… Ne kadar ceza alınacağını hep birlikte göreceğiz…. Göztepe’ye bir faydaları olduğunu pek de duyamadığımız İzmir Valiliğini bu muhteşem kararları için bir kez daha kınıyorum… Bakalım Kocaeli Valiliği ligin ikinci devresinde Göztepe taraftarının oraya gitmesine izin verecek mi?

*

Maçla ilgili birkaç kelam etmek gerekirse… Bu maçın kaybedilmesinin temel sebeplerinden biri takımda rotasyon sorunu olmasıysa… Bunun ana sebebi olan Sayın Rasmus Ankersen’in tribünde olmasından mıdır bilinmez… Göztepe maça baskılı başlasa da golü bulamadı…. Lis her zamanki gibiydi… Nielsen “Benim sağ bekte ne işim var?” der gibiydi maçın büyük kısmında… Ensar çaba harcadıysa da çok tecrübesiz ve Diouf’a vermeyip egoistlik ettiği pozisyon belki de maçın kaderini değiştirdi. Yunus Emre Gedik’in yerine oynayan sakatlıktan yeni çıkmış olan sevgili Kaptan İsmail Köybaşı daha hazır gözükmüyor. Ümit Özdağ yedekken (???) Celil oldukça çabalasa da bulduğu poziyonları kötü değerlendirdi. Diouf kötü mü kendisine top ulaşamadığı için mi kötü gözüküyor bilemiyorum ama şapkadan tavşan çıkaran topçu tipi olmadığı açık. İki takımın da bütün kornerleri tehlike oldu. Onlar attı Göztepe kaçırdı… Sayın Kokoviç’in beş maç kazanan kadroyu bozmasını biz fani Göztepeliler anlayamadık…Kokoviç’in ve defansın yenen golde (hemen her Göztepeli önlem alınmasını önerirdi) Emir Ortakaya’ya önlem al(a)maması üç puana mal oldu… İlk golü atanın çok avantajlı hale geldiği tüm Göztepe maçları gibi Kocaelispor avantajı aldı ve bırakmadı. Göztepe özellikle ikinci devre pas hızlarını bir türlü ayarlayamadı. Golden sonra maçın aşağı yukarı yarısını baskı yapmak bir tarafa doğru düzgün top oynamadan geçirdiler. Bütün bunların ardından, beraberliğin bile oldukça önemli olduğu ligde, Göztepe için hedef bir maç daha hüsran ile bitti.

*

Rakibin ileri üçlüsü Göztepe’ye göre daha iyi izlenim verdi… Oğuz Ceylan’a bir not, Altay altyapısından yetişmiş gibi sevgi doluydu Göztepe karşısında… En az üç sarı kart görmesi gereken pozisyondan ancak birisi verildi hakemler tarafından.

*

Velhasıl-ı kelam… Göztepe ne ilk ne de son kez yeniliyor. Takım bu haliyle de çıkmanın önemli adaylarından biri ama ilk iki için yeterli gözükmüyor… Göztepe’nin üst lige çıkmasını istemiyorsa, Sports Republic neden burada? Takım kaybetmeme oyununu gayet iyi oynarken, kazanmama oyunu konusunda daha oldukça ilerleme sağlamaları gerek gözüküyor. Dragan Solak, takımın üst lige çıkmasını istiyorsa mağlup duruma düşülen anlar için B-C-D planlarının oluşturulması…Devre arasında başta Mateusz Lis ve Atınç Nukan olmak üzere işe yarayan topçuları tutarak, eksikleri kaliteli isimlerle tamamlamaları gerek… Gelen günler geçen günlerden güzel olsun…