Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Akşener’in geçmişte söylediklerini ve yaptıklarını anlamakta güçlük çekip, nedenlerini merak mı ediyorsunuz? Basitleştirip, anlatmaya çalışacağım…

Türkiye’nin stratejik konumu çok önemliydi ve Büyük Ortadoğu Projesi’ni (BOP) gerçekleştirebilmek için en az 25 yıl önce, Türkiye tıpkı bir ‘Otomobil’ gibi tasarlanmaya başlandı… Direksiyona en yakın sol ön lastik olarak, o sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Erdoğan düşünüldü. Erol Mütercimler’in anlattığına göre, Ekim 1999’da Avukat Münci İnci’nin evindeki kalabalık toplantıya Amerikan Konsolos Yardımcısı Schertz ile Tuğrul Türkeş el ele gelmiş, Erdoğan’ın ileride başbakan olacağı açıkça dile getirilmişti.

2002’de DSP-MHP-ANAP koalisyonu bozulup, AKP kuruldu; hapse atılıp, mağdur edilen Erdoğan başbakan yapıldı. Erdoğan ‘BOP eşbaşkanlarından bir tanesiyim’ dedi ama ABD askerlerinin Güneydoğu’da konuşlanmasını sağlayacak 1 Mart 2003 Tezkeresi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geçmesine gücü yetmedi. Bundan sorumlu tutulan Atatürkçü subaylar tasfiye edilmeli, Meclis’in yetkileri azaltılmalıydı. FETÖ bu amaçla sağ ön lastik olarak yerleştirildi ve 2007’de öncelikle Ordu’yu hedef alan Ergenekon Kumpası başlatıldı.

2008’de Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğunu belirlemesine karşın, sürpriz biçimde kapatma kararı almaması sonrası, rot-balans ayarları sağlandı. Aynı yıl Cornell-Karaveli ikilisinin yazdığı ABD/İsveç ortak yapımı ‘İki Kutba Bölünmüş Bir Türkiye için Beklentiler’ başlıklı raporda, hem ‘Erdoğan’ın iki kez üst üste cumhurbaşkanı seçileceği’, hem de ‘Deniz Baykal’ın istifaya ikna edilerek yerini Kılıçdaroğlu’nun alacağı’ yazıyordu; seks kasetinden bir buçuk yıl önce…

2014’te Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, sözde Erdoğan’a karşı biraraya gelerek, seçilebilecek Mansur Yavaş gibi isimler dururken,‘Çatı Aday’ olarak siyasal İslamcı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdiler ve Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesini sağladılar. ‘Otomobil’in sağ arka lastiği Bahçeli, sol arka lastiğiyse Kılıçdaroğlu idi artık. 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimi sırasında sağ ön lastik patlayınca, Bahçeli öne geçti ve Şubat 2018’de ‘Cumhur İttifakı’ kuruldu. Bahçeli’nin Erdoğan’a yönelttiği hakaretlerin yerini iltifatlar almıştı; artık! Bahçeli’den boşalan sağ arkayı ise Akşener doldurdu. 

Haziran 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e adaylık sözü vermiş olmasına karşın, “Gel bakalım buraya” diyerek İnce’yi aday gösterdi ve yeterince arkasında durmadı. Akşener ise İnce’yi desteklemek yerine, karşısına aday oldu ve cumhurbaşkanlığı ikinci kez Erdoğan’a hediye edildi.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde arka lastiklerin arasına dört adet ‘Süs’ kondu ve adına ‘Altılı Masa’ dendi. Hukuken olanaksız Erdoğan’ın adaylığına itiraz edilmezken, kayıkçı kavgasına girişildi ve seçilmeleri kesin olan Yavaş veya İmamoğlu yerine Kılıçdaroğlu aday gösterilerek, Erdoğan’ın üçüncü kez kazanması sağlandı.

Son CHP Kurultayı’nda sol arka lastiği patlayan otomobilin sağ arka lastiği de son yerel seçimde iyice sindi. Sonuçta, Özel’in kullandığı, İmamoğlu ve Yavaş’ın hız kazandırdığı gıcır gıcır motosiklet, halkın desteği ve tezahüratları eşliğinde yarışı kazandı.

Kendisini eleştiren Uğur Dündar’ı 1968’e, 1980’e, 28 Şubat’a dönerek suçlayan Kılıçdaroğlu’na, yakın geçmişten net bir soru: Levent Gültekin’e son cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde “Benim kendi adaylığımı engelleme şansım yok” dediniz mi?

Şimdi soracaksınız, “Otomobilin direksiyonunda kim vardı?” diye… Onu da siz bulun, lütfen…