Geçen haftaki yazımda Sevgili Tunç Soyer’den, hak etmesine karşın aday gösterilmediği için kırgın da olsa, güncel koşulları göz önüne alarak, Cemil Tugay’ı ve İzmir’in ilçe adaylarını desteklemesini rica etmiştim. Soyer’in Afyon Adayı Burcu Köksal’ın ırkçı ve yanlış açıklamalarına uygun yanıtlar veren İmamoğlu’nu desteklemek üzerine İstanbul’a gitmesi çok yerinde, kendisini tebrik ediyorum. Soyer’in önümüzdeki günlerde Tugay’ı ve ilçe adaylarını da destekleyeceğini düşünüyorum; çünkü halkın ve partisinin beklentisi bu yönde. Ayrıca söz konusu vatan, gerisi teferruat…

Aday gösterilmeden önce tahmin ettiğim üzere, Cemil Tugay İzmir’de en az yüzde 10 gibi açık bir fark ile kazanacak. Daha bıçak sırtı olan bazı ilçelerde Soyer’in desteği çok yararlı olacaktır.

***

CHP’nin yeni adaylarından Urla Başkan Adayı Selçuk Balkan ile tanışma fırsatım oldu; İtokent’teki toplantıda kendini tanıttı, projelerini anlattı. Urla’yı karış karış tanımasından, sorunlara son derece hâkim olmasından ve çözüm yollarını hazırlamış durumda, görevi hevesle beklemesinden etkilendim ve bunu dile getirdim. Toplantının ardından görüştük ve özellikle kültür ve turizme yönelik projelerde birlikte çalışmaya karar verdik. Mimar olan Balkan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yaptığı yüksek lisans sırasında hocalarıyla iyi ilişkiler kurmuş ve Enstitü öğrencilerinin Urla ile bütünleşmesine yönelik harika projeleri var. Balkan’ın altyapıya, yeşil alanlara, ulaşım ve trafiğe, eğitime, kentsel tarıma, spora yönelik harika projelerini https://www.selcukbalkan.com.tr/ adresinde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. Geçmişte birlikte çalıştığımız ortopedist Prof. Dr. Devrim Akseki’nin CHP Urla Belediye Meclis üyesi adayı olması da sürpriz oldu.

***

Görüşme şansı bulduğum diğer aday, CHP Manisa Yunusemre ilçesinden eski dostum Semih Balaban oldu. Manisa’da doğan, ilk ve orta öğrenimini Manisa’da tamamlayan Balaban, Ankara Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdikten sonra yıllar önce Manisa’da kurduğu Hedef Eğitim Kurumları’nın koordinatörlüğünü sürdürüyor. Manisa’da CHP’nin 2 yıl ilçe, 5 yıl da İl Başkanlığı’nı yapmış olan Balaban ile dostluğumuz, Manisa’daki rektör yardımcılığı ve ardından Manisa Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığım dönemde pekişmişti, halen sürüyor. Manisa’da özellikle sol ve Atatürkçü kesim tarafından çok sevilen Balaban, hangi siyasi görüşten olursa olsun herkese eşit ve adil davranmasıyla tanınıyor. Balaban’ın geliştirdiği çok sayıda gerçekçi projeye https://semihbalaban.com/ sayfasından ulaşılabilir. Özellikle üniversite öğrencilerinin Manisa’da daha keyifli zaman geçirmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yönelik sosyal, spor, sanat ve eğlence alanlarına yönelik Muradiye Kentpark ve Öğrenci Dostu Kent projelerini çok beğendim. Öğrencilere ve çocuklara ücretsiz yemek ve süt projeleri, meslek edindirme kursları, Kadın Dayanışma Merkezi, dikey otoparklar, Alzheimer Merkezi ve engelli vatandaşlarımıza yönelik projeleri de güzel.

Balkan’ın çok rahat, Balaban’ın biraz zorlanarak kazanacaklarını düşünüyorum. İzmir ve Manisa’daki tüm CHP adaylarına başarılar... Tanıtımlar sürecek.