Seçim yaklaşırken kamuoyu yoklamaları hızlandı. CHP birçok büyükşehir, şehir ve ilçede, başta İYİ Parti’nin, bazı yörelerde DEM, TİP ve Zafer Partisi’nin oyları bölmesiyle, kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Birbirine sıkıca bağlı Cumhur İttifakı’nın elini çok güçlendirecek ve daha otoriter bir yönetimin önünü açacak bu durum, hangi partiden olursa olsun, akil insanların bir araya gelip uzlaşmaları ile engellenebilir.

***

En kritik büyükşehirlerden Balıkesir’de bazı anketlerde CHP’li Ahmet Akın, bazılarında ise başkan AKP’li Yücel Yılmaz önde; İYİ Partili Dr. Turhan Çömez ise üçüncü sırada... MAK ve Gezici firmalarının anketlerinde aldıkları puanları toplayıp ikiye bölersek, Akın ve Yılmaz’ın yüzde 41, Çömez’in ise yüzde 7.5 civarı oy alacakları ortaya çıkıyor. Yani Çömez’in kazanma şansı yok ama seçimin galibini İYİ Parti'nin İYİ ve AYDIN insanları belirleyecek.

Ayvalık’ta da yarış CHP’li Başkan Mesut Ergin ile AKP adayı Ali Gür arasında. İYİ Partililerin ve CHP’den ön seçime girdikten sonra Demokrat Parti’den aday olduğu için Balıkesir İl Seçim Kurulu Başkanlığı’nca adaylığı düşürülen önceki CHP’li Başkan Rahmi Gençer’i destekleyenlerin oyları sonucu etkileyecek. Bu seçmenlerin tümü İYİ ve AYDIN insanlar; çok büyük bir bölümünün sandığa gitmemeye gönüllerinin razı olmayacağını ve Mesut Ergin’in bazı uygulamaları hoşlarına gitmese bile AKP’ye oy atmayacaklarını düşünüyorum. Sonuçta Ayvalık’ta İYİ ve AYDIN insanların desteğiyle CHP rahat kazanacaktır. Oy farkı arttıkça Balıkesir’de Akın’ın şansı da artar. Başkan Ergin ile yaptığım görüşmede, Balıkesir’de AKP’nin bugüne dek ele geçiremediği tek belediyenin Ayvalık olduğunu ve Ayvalık halkının buna asla izin vermeyeceğini dile getirdi.

***

Balıkesir’in yanında Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir, Mersin gibi büyükşehirlerde, hatta İstanbul’da İYİ Partili adayların CHP’li adaylar lehine çekilmeleri karşılığında, İYİ Parti adaylarının önde gözüktüğü Ordu gibi büyükşehirlerde ve çok sayıda ilçede, CHP adayları İYİ Parti lehine çekilebilir. Belediye meclis üye seçimlerinde herkes kendi partisine oy verir; böylece hem belediyeler kazanılır, hem de meclislerde ittifakla çoğunluk elde edilir, işbirliğinin temelleri atılır. CHP benzer işbirliğini Hatay’da TİP ile yapabilir. TİP’in büyükşehirdeki adayını çekmesi karşılığında TİP’in önde olduğu bazı ilçelerde (başka şehirlerde de olabilir) CHP adaylarını çekebilir.

Demirel’in dediği gibi siyasette 24 saat bile uzun süre… İYİ partinin İYİ yöneticileri Akşener’i her iki partinin çıkarına olacak uzlaşma konusunda ikna edemezlerse, iş İYİ ve AYDIN seçmenlerine düşecek. Tugay ve Soyer’i İzmir’de bir araya getirmeyi başaran Özgür Özel bu süreçte üzerine düşeni yapacaktır. Umarım İYİ ve AYDIN insanlar kazanır!