Tunç Soyer’i seven ve ona güvenen bir dost olarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olması konusundaki ilk dileğimi, 2013 yılında Haber Ekspres’teki köşemde dile getirmiştim. Altı yıl sonra, Soyer’in adı CHP Parti Meclisi’ne sunulduğunda, “Artık Tunç Soyer etrafında kenetlenmek zamanı…” sözlerinin ardından Aziz Kocaoğlu’na bu köşede şöyle seslenmiştim: 

“…İçinde bulunduğumuz koşulları dikkate alıp, duygularını bir yana bırakırsa, en doğru yolun Soyer’i koşulsuz, şartsız desteklemek olduğunu görecektir. Bu durumda, gelecekte danışılan, görüşlerine önem verilen ‘Bir Bilen’ olarak İzmir’e verdiği değerli hizmetleri sürdürecektir.”

Kocaoğlu için yazdıklarımın aynısını şimdi Sevgili Tunç Soyer’e yöneltiyor, Cemil Tugay’ı ve ilçelerde gösterilen CHP adaylarını desteklemesini rica ediyorum. Soyer başarılı bir dönemin ardından, yarım kalan projelerini tamamlamayı planlarken, aday gösterilmediği için kırgın ve Tugay’ı desteklediğini açıklaması hiç kolay değil. Ama bugüne kadar birçok zoru başardı, bunu da başarabilir. İzmir’de kazanmak yetmez, fark atmamız gerek ve bu yolda Soyer’in desteği çok önemli. 

***

Manisa’da CHP’nin genç adayı Ferdi Zeyrek’in oyları giderek yükseliyor. CHP’nin desteği ile AKP’ye karşı MHP’den seçilen, ancak AKP-MHP ittifakı sonrası yıllardır AKP ve kendisi için çalışan Cengiz Ergün ise çok yıprandı, tüm seçmen gruplarında halk desteği azaldı. Özgür Özel’in değişim rüzgârının etkisi ile Manisa kazanılabilir; İzmir, Çanakkale, Balıkesir gibi çevre belediyelerle gerçekleştirilecek ortak projeler, şehrin gelişimine önemli katkı sağlayabilir. Bu ortak projelerin Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen Hocamızın koordinasyonunda yürütülmesi harika olur. Eski dostum CHP Yunusemre adayı Semih Balaban Manisa’da çok sevilen bir isim; sadece Yunusemre’nin değil, Manisa’nın kazanılmasında önemli etkisi olacaktır. 

***

Ayvalık’ta CHP’li Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yeniden açık ara kazanma şansı çok yüksek; çünkü en güçlü rakibi Rahmi Gençer’in Demokrat Parti’den adaylığı, Balıkesir İl Seçim Kurulu Başkanlığı’nca düşürüldü. Bu gelişme, Büyükşehir’de CHP’li Ahmet Akın’ın oy sayısını da olumlu yönde etkileyecektir. Balıkesir’de Akın’ın oy oranı İYİ Parti adayı Dr. Turhan Çömez’in üzerinde, Ordu’da ise İYİ Parti adayı Enver Yılmaz, CHP adayı Zekai Sana’dan daha yüksek oranda oya sahip. CHP ve İYİ Parti’nin anlaşmaları zor ama bu iki şehrin muhalefetinin daha güçlü adaylarda uzlaşacakları kanısındayım.

Halk, başta gençler, kadınlar ve emekliler olmak üzere, hayat pahalılığı, işsizlik, hukuksuzluk, eğitim kalitesinde düşme, özgürlüğün kısıtlanması gibi birçok nedenle iyice bunaldı ve iktidara ağır bir ceza kesebilmek için uzlaşmak zorunda. 

Partiler uzlaşmasa bile, halk birleşecek, uzlaşacak.

Ve kazanacağız