Ortadoğu’da kirli oyunlar

Canım Türkiye’m 2020 yılına girdiği sabahtan itibaren içeride ve dışarıda oynanan

oyunlar yüzünden maalesef bir “Oh” diyemedi… Önce maddi ve manevi alanlarda bir “kokuşmuşluk” söz konusu idi; ülke insanının deyim yerinde ise uyuşturulduğu (!) ileri sürüldü. Sonra üst üste gelen “tabii afetler” ve de “kazalar” üstümüze yanardağ kraterinden savrulan küller gibi yağdı; lâvları da ağır tahribata yol açtı !

Depremlerin, sellerin, çığın, uçak kazasının raporları çıkarılmaya çalışılıyor…

Ya “hesapsız kasap” misali oramıza buramıza kaçan (!) kaçırılan “masat”a, yani vergi kaçaklarına, ölçüsüz zamlara, dengesiz eğitime, kokuşmuş futbolumuza, enflasyona, Araplara yaranmak için (!) açılmaya çalışılan “İstanbul Kanalı” dayatmalarına ne demeli? Buna denilse denilse, “Köy yanar, cadı başını tarar” denilebilir. Hani “Yedi Kocalı Hürmüz” oyunundaki “Bir tane yetmez, yedi de yetmez! Ver Allah’ım ver” müziğindeki gibi başımıza gelmedik olumsuzluk kalmadı…

Bakın en büyük suç “vatana ihanet” ve de “hainlik”tir. K.K.T.C Cumhurbaşkanı olan o kişinin adını bile anmayı zül sayarım!

Ve şimdi de “Ortadoğu bataklığında” sahneye konulan Suriye oyunu! Bu da tıpkı Meclis’ te tartışılan “FETÖ’ nün siyasi ayağı”na benzemedi mi? “Sen yaptın, ben yapmadım” kavgası…

Oyun alanı, karakteri, aktörleri belli… Bu oyuna isterseniz birlikte beyin jimnastiği yapıp, bir ad bulalım! “Orta oyunu” mu, yoksa “Ortadoğu oyunu” mu olsun?

***

Orta oyunu, çevresi izleyicilerle çevrili bir alan içinde oynanan, yazılı metne dayanmayan 1834’lerden beri içinde müzik, raks ve şarkı da bulunan doğaçlama bir oyundur. Bu oyunun

en önemli kişisi Kavuklu ve Pişekâr’dır. Bilindiği gibi, oyunda çeşitli mesleklerden, yörelerden, uluslardan insanların mesleki ve mahalli özellikleri, ağızları taklit edilir. Bunlar arasında Arap, Acem, Kayserili, Kastamonulu, Frenk, Laz, Yahudi, Ermeni vb. Sayılabilir… Oyunun finalinde Pişekar, izleyicilerden özür dileyerek gelecek oyunun adını ve yerini bildirir. Oyunu kapatır…

***

Gelelim ORTADOĞU oyununa… Dün bir karikatür dikkatimi çekti; ABD’li kovboy ile RUS

ortalarına Türk’ü almış, arkasından da el sıkışarak uzaktaki bombaladıkları yerleri “Cambaza bak” dercesine gösteriyorlar… Malum olduğu gibi, sözde NATO müttefikimiz ABD durmadan Suriye’ye para yağdırıyor, Rusya da havadan, karadan destek verip yol arkadaşı Türkiye’yi bombalatarak kahraman Mehmetçiklerin katledilmesine “erketecilik” ediyor!.

Yani Ortadoğu’daki “kirli oyun-işbirliği” gözler önüne seriliyor. Karikatürü çizen kardeşimizin eline yüreğine sağlık.. Sonra gelsin özel temsilciler, gitsin bizimkiler arkamızdan iş çeviren ABD ve Rusya’ya… Ne yaman iştir bu! Zaten bu oyunun adını da birlikte koymadık mı?

Orta oyunu değil, Ortadoğu’da oynanan kirli oyundur bu…

YORUM EKLE
YORUMLAR
levent taklak
levent taklak - 6 ay Önce

Bu çok önemli ve Türkiye'nin bekası konusunda hayati bir konu , mükemmel bir yorum yapmışsınız Ünal Abi , Sizi kutluyorum, Selam , Sevgi ve Saygılar.