Cumhurbaşkanlığına emin adımlarla ilerleyen Kılıçdaroğlu, en kötü olasılıkla ikinci turda kazanacak. Ama işi ilk turda bitirmek için elimizden geleni yapmalı; duygularımızı bir yana bırakıp, mantığımızla hareket etmeliyiz; bu söylediğim hem seçmenler hem de adaylar için geçerli. 

Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçilmesinin önündeki en büyük engel, şu an için Muharrem İnce’nin adaylığı gibi görünüyor. İnce CHP seçmenlerinin bir bölümü tarafından sevilse de cumhurbaşkanı adayı olduğu seçimin gecesindeki önemli hataları nedeniyle, çoğunluk tarafından affedilmedi. Kılıçdaroğlu lehine çekilmediği takdirde, ilk turda yüzde 3-4 civarı oy alabilir, ama bu bile işin ikinci tura kalmasına yol açabilir. Kılıçdaroğlu ve İnce’nin görüşerek, anlaşmasını ve işin ikinci tura gerek kalmadan çözülmesini bekliyor ve umuyorum.

Cumhur İttifakı’na karşı biraraya gelen Kılıçdaroğlu-İmamoğlu-Yavaş üçlüsünü, Kardinal’e karşı mücadele veren Üç SilahşorAtos-Portos-Aramis’e benzetirsek, aynı yolda mücadele veren İnce’nin Dartanyan gibi ekibe katılması güç kazandıracaktır. Birçok grupla helalleşmeyi hedefleyen Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği İnce ile de helalleşebilir, belki de CHP’ye yeniden katılması için davet edebilir. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un “Biz bir Halil İbrahim sofrası açtık. Bu sofrada herkese yer var” sözleri bu görüşü destekliyor. Ezici çoğunlukla kazanabilmemiz için, olabildiğince birleşmeliyiz ki Üç Silahşor gibi “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” diye haykırabilelim.

Emperyal güçlerin başa getirdiği, dini siyasete ve çıkarlarına alet eden siyasetçiler yüzünden, Türkiye’de hukukun, ekonominin ve eğitimin durumu içler acısı durumda. Düze çıkmak için iyi bir yönetim biçimi gerekiyor ve 7 cumhurbaşkanı yardımcısı karmaşa yaratabilir. Mansur Yavaş’ın “Genel başkanların milletvekili olması daha doğru olur” önerisini çok doğru buluyorum.

İKİNCİ YÜZYILIN İKTİSAT KONGRESİ

Yaraları sarmak için konularında uzman insanların birarada ve uyum içinde çalışmaları gerekiyor ve İzmir’in başarılı Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önderliğinde gerçekleşen ‘İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ düze çıkmamızda önemli bir yol gösterici olacaktır. Türkiye’nin ekonomik açıdan hızla düzelmesinde tarım (özellikle organik) ve turizm (özellikle arkeolojik) alanlarında atılacak adımlar önem taşıyor ve bu konularda uzman ve deneyimli kişilere önemli görevler düşecek. İzmir Milletvekilimiz Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’ın çok başarılı bir Tarım Bakanı olabileceğini düşünüyorum, Doç. Dr. Gökhan Günaydın’la birlikte çalışmaları sinerji yaratabilir. Turizmde atılacak adımlarda Tunç Soyer’in vizyonuna güvenirken, aynı alanda çok başarılı araştırmaları ve kitapları olan Prof. Dr. Ayhan Gökdeniz’in Balıkesir’de CHP’den milletvekili aday adayı olduğunu öğrenince sevindim, umarım milletvekili seçilir ve Tunç Soyer ile birlikte, Efes’ten Truva’ya uzanacak ve Ayvalık’ın merkezinde yer alacağı arkeoloji turizminin geliştirilmesine önemli katkı sağlar.

Tüm bunların yapılabilmesi için önce hukuk sistemimizin uluslararası normlara uygun hale getirilmesi gerekiyor. Bu süreçte, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yavaş'ın yanında, YARSAV Kurucu Başkanı, deneyimli ve dinamik hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun önemli katkıları olabileceği kanısındayım, keşke Kılıçdaroğlu-İmamoğlu-Yavaş üçlüsünden biri, kendisine CHP milletvekilliği için teklif getirse.

Az kaldı; her şey çok daha güzel olacak…