Cumhurbaşkanlığı adaylığı için gerekli imzaları toplayan Muharrem İnce'nin Kılıçdaroğlu ile kısa sürede görüşüp anlaşacağını düşünüyorum, çünkü aday olup, Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçilmesini engellerse, bırakın Türkiye’de siyaset yapmayı, sokakta yürümekte bile zorlanır. İnce’yi tanıyalım…

İlk kez 2018’de CHP Genel Başkanlığı’na aday olduğunda araştırmıştım, İnce’yi. Onun dışında Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Ümit Kocasakal da Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkmışlardı. Bu köşede yazdığım bir yazı ile Uğur Dündar’a çağrı yapmış, 4 adayı Halk TV’de tartışmaya davet etmesini önermiştim. Dündar’ın çağrıma uyarak yaptığı daveti, Eminağaoğlu ve Kocasakal hızla kabul etmiş, İnce ise Kılıçdaroğlu’nun kabul etmesi şartına bağlamıştı. Bunu garipsemiş ve hakkında ilginç verilere ulaşmıştım. Hüseyin Gülerce, Fethullah Gülen’in sağ kolu olduğu 2010’da Hürriyet Kelebek’teki röportajda: “Muharrem İnce öğrencim benim. Dershanemizde fizik öğretmenliği yaptı, beraber derslere girdik. Dostluğumuz sürüyor.” demişti. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterildiği seçimde İnce’nin adayı, Atatürk hakkında ‘Kefere’ (Kafir) ifadesini yazmış olan (Gelecek dergisi, 1993/Bahar sayısı, sayfa 12) Mehmet Bekaroğlu idi. Ayrıca, İnce hakkında cinsel taciz suçlaması ile fezleke hazırlanmıştı. Suçlamayı yapan CHP’li hanımı youtube’da izleyince büyük olasılıkla doğru söylediğini düşünmüştüm. İnce’nin eşinin söylediği “Bu tür olaylar beni ilgilendirir. Oğlumu bile ilgilendirmez” sözleri bu düşüncemi pekiştirmişti. Kılıçdaroğlu bu kurultayda kazandıktan 5 ay sonra İnce’yi cumhurbaşkanlığına aday göstermiş, halk seçim gecesi sabaha kadar İnce’nin konuşma yapmasını beklemişti. 

Benim için tüm bunlardan daha önemlisi “Kılıçdaroğlu’nun karşısında asla aday olmam. Ben vefalı bir insanımdır” demiş olması… Bu açık ifadeye karşın, vefasızlık yapar, seçime girerse, CHP seçmeninin yüzüne bir daha bakamaz. İş daha fazla çirkinleşmeden, Kılıçdaroğlu’nun en kısa zamanda İnce ile görüşüp, adaylıktan çekilmeye ikna etmesinde büyük yarar var. Propaganda sırasında, halkın çok sevdiği İmamoğlu ve Yavaş ikilisine daha çok söz hakkı verilirse, Kılıçdaroğlu’nun oyu yükselir.

EMİNAĞAOĞLU CHP VEKİL ADAYI

Kılıçdaroğlu her durumda seçilecek, ekonomi ve eğitim gibi birçok alanda enkaz devralacak ve tüm reformların yapılabilmesi için acil hukuki düzenlemelere gereksinim olacak. Geçtiğimiz hafta İzmir’de uzunca görüşme fırsatı bulduğum YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yılların bilgi birikimi ve deneyimi ile buna yönelik harika formüller geliştirmiş. Ayrıca, yanlış veya eksik bildiğim birçok konuda aydınlanma fırsatım oldu. Adaylık başvurusu yapan Eminağaoğlu’nun milletvekili seçilmesi durumunda, bulacağı pratik çözümler Kılıçdaroğlu/İmamoğlu/Yavaş üçlüsünün işlerini kolaylaştıracaktır.

CHP’den aday adayı olan İzmir 2. Bölge’den dostum Mimar Özgür Ali Karaduman’a ve Balıkesir’den meslektaşım Dr. Birgi Tuna’ya da başarılar dilerim.

Bu seçim uçurumdan önceki son çıkış ve Cumhur İttifakı çırpındıkça batıyor; Mehmet Şimşek’in önemli bir görev teklifini reddetmesi ve Hüdapar’a muhtaç kalınması iyi bir gösterge. Kadına şiddet yanlısı Hüdapar ve Yeniden Refah işbirliği, çok sayıda kadının Millet İttifakı’na yönelmesine yol açacaktır. Artık tokat yemek istemeyen kadınlar ve baskıdan bunalmış gençler birleşip, Cumhur İttifakı’na çok ağır bir tokat atacaklar.

Her şey yeniden güzel olacak…