banner109

İzmir Farkı

İzmir Farkı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kurtuluş günü olan 9 Eylül törenleri, Basmane ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki tarihi güzergahta gerçekleşti. Binlerce İzmirlinin katıldığı Zafer Yürüyüşü gurur yaşattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 95. yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinlikler sabah 09.00’da Zafer Yürüyüşü ile başladı. Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922'de İzmir’e girerken kullandığı güzergâh üzerinde düzenlenen yürüyüş, Basmane Karakolu önünden başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Yürüyüş başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti il başkan ve yönetim kurulu üyeleri, sanayiciler, işadamları, sivil toplum örgütü başkanları ve halkın her kesiminden geniş bir katılımla gerçekleşti.

İzmirliler, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı 350’şer metre uzunluğundaki Türk Bayrağı'nı ve Atatürk posterini taşıyarak Gaziler, Anafartalar ve İkiçeşmelik caddelerini takip ederek Cumhuriyet Meydanı'na ulaştı. Ellerinde bayraklarla halkı selamlayarak ilerleyen korteje, yürüyüşe katılamayan vatandaşlar alkışlarla, aracında olanlar ise korna çalarak destek verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bandosunun marşlarla eşlik ettiği yürüyüşün ardından, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunuldu.

DÖNMEYİZ BU YOLDAN

İzmir’in 95. kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören coşkulu ve dolu dolu bir programla gerçekleşti. 9 Eylül’ün sadece kurtuluş olmadığını, aynı zamanda kuruluş ve küllerinden doğuş günü, bir destan olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Emperyalizme karşı ilk kurşun 9 Eylül... Hasan Tahsin, Yüzbaşı Şerafettin, İsmet Paşa, Mustafa Kemal’dir 9 Eylül, Mustafa Kemal! 9 Eylül namus, 9 Eylül zafer, 9 Eylül bağımsızlık.. 9 Eylül inanç, 9 Eylül hürriyet, gurur, kıvanç.. Ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin mayasıdır 9 Eylül..” dedi. Kurtuluş Savaşı’nı başlatan böylesine kahraman bir kentte yaşamanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “İzmirliler olarak, Atatürk’ün “hemşehrisi” olmaktan müthiş onur duyuyoruz. Atamıza sahip çıkmayı, her şeyden önce bir yurttaşlık görevi olarak görmekteyiz. Evet; İzmirli, her şeyden önce Atatürkçüdür. İzmirli vatanseverdir, merttir. Efedir İzmirli, efe! Ülkesi ve ilkesi için ne lazımsa onu yapar; gözünü kırpmadan! Ama aynı ölçüde barışa ve özgürlüğe düşkündür. Aydındır, uygardır. Demokrattır İzmirli, hiç kimsenin olmadığı kadar..”

Doğum günün kutlu olsun, çok yaşa İzmir

İzmir’in ve Türkiye’nin kurtuluş gününde, 9 Eylül’de; Atatürk’ü silmek, unutturmak ve itibarsızlaştırmak isteyenlere Atatürk’e yapılan saldırılara kol kanat gerenlere, Atatürk’ün kenti İzmir’den önemli mesajlar veren Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Mustafa Kemal Atatürk, tam bağımsızlığın varlık sebebi; halk iradesinin, yurttaş özgürlüğünün teminatı, modernleşmeye dayalı çağdaş bir toplum olma iddiamızın en büyük dayanağıdır. Cumhuriyettir Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet! Herkes bunu böyle bilmelidir! Ve “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” dizeleriyle gönlümüze taht kurmuş İzmir Marşı, korkulacak, utanılacak, unutturulmak istenecek bir marş değildir. İzmir Marşı bu milletin gururudur, kıvancıdır, onurudur. İstedikleri kadar silmeye çalışsınlar; biz Mustafa Kemal Paşa’nın adını o mücevher taşa defalarca yazacağız. Allah’ından utansın dönenler geri..Ama biz dönmeyiz bu yoldan! Doğum günün kutlu olsun İzmir! Sen çok yaşa, çok yaşa İzmir!

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2017, 12:07
YORUM EKLE

banner97

banner96