Bir önceki yazımda İYİ Parti’nin kuruluşundan geçen 2 bin günü aşan emeğin heba edilmesinin doğru olmayacağını yazmıştım.

Açıkçası İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in attığı adım beni fazlasıyla şaşırtmıştı. Ancak; toplumsal muhalefet ve çağrılar Meral Akşener’in hesabını veremeyeceği tarihi bir hatadan döndürdü.

Aday olmayabilir

Öyle bir noktaya geldik ki, yaşanan yeni gelişme ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kararını aldıktan sonra aday bile olmayacağını düşünenler var. Erdoğan’ın hiç seçim kaybetmeden veda edeceğini söyleyen romantikler var.

Yılda bir ses veren Erdoğan’ın danışmanı hukukçu Mehmet Uçum, Belediye Başkanları Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı olamayacağını beyan etti. Belli ki Uçum da  seçimin kaybedildiğini düşünüyor ve bu açıklamayı yapıyor.

Ülkemizdeki sosyal medyanın Meral Akşener’in masadan çekilmesinin ardından nasıl etki yarattığını görmemek mümkün değil. CHP’nin Başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere sakin davranması, partililerin de bu tavra uygun davranması önemli bir sonucun da doğmasına neden oldu.

Çünkü; özellikle büyük kentler ve oy potansiyelinin yükseldiği kentlerde İYİ Parti ilk tavrında devam etseydi önemli bir yara alacaktı. Şimdi ise merkez sağ siyasetin aktörü olma yansını sürdürmek için önemli bir dönüştü yaşanan.

Aksi takdirde İYİ Parti, bir bölümünü CHP’den alabileceği seçmeni kaybedecekti. Bir de parti yapılanmasında MHP özlemi duyan Koray Aydın gibi iflah olmaz tartışmalı siyasetçilerin tuzağına düşecekti.

Çok çalışmak lazım

Şimdi ise önemli bir süreç başlıyor. Bu masanın bileşenleri tüm örgütleri ile birlikte halka giderek, doğru bilgilerle oy istemeleri gerekiyor. Çalışmadan, seçmeni ikna etmeden bir seçimin kazanılması mümkün değil. Araştırma şirketlerinin yönlendirilmiş çalışmalarına da itibar etmeyin. Daha bir saat geçmeden ORC isimli araştırma şirketi seçim anketi yayınlıyor.

Bunların hiçbir değeri yok. Bir saatte yapılan anketle  sonuç mu alınır. Partilerin seçimi kazanması ancak halkı ikna etmekle mümkündür. Başka da yolu yoktur.