Kalabalık gündemin en önemli maddesi Anayasa Mahkemesi kararlarının çöpe atılıp, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi. ‘Artık hukuk, kanun filan yok, herkes ayağını denk alsın!’ mesajı mı veriliyor yoksa? Bir gün hesap vermek zorunda kalacağını bilen Meclis Başkanı’nın yurt dışına kaçıp, ihaleyi FETÖ bağlantılı Bekir Bozdağ’a bırakması düşündürücü…  Son ‘demokratik’ seçimimiz olabilir; ayrıntıları bırakıp, birleşmemiz; oy vermekle yetinmeyip, muhalefete her türlü desteği vermemiz gerek. Bu konuda elimden gelen desteği vermekte kararlıyım. Bu seçimde Kılıçdaroğlu önderliğinde başarı olanaksızdı, parti yönetimindeki köklü bir değişim heyecan yarattı. Hatay gibi bazı şehirlerde değişimin olumsuz sonuç vereceği öngörülürken, İzmir’de ‘değişim’ değil, ‘devrim’ niteliğinde kararlar alındı.

SOYER VE TUGAY

Dostum ve BAL’daşım Tunç Soyer’in kendisinin de kabul ettiği bazı eksiklikleri olsa da tüm engellemelere karşın başarılı bir dönem geçirdiğini düşünüyorum; tıpkı yeni aday Dr. Cemil Tugay gibi. Soyer ile devam etmek daha az riskli olsa da Özgür Özel, Kurultay’da karşısında olan Soyer yerine, yanında olan ve yaklaşık aynı oy potansiyeline sahip Tugay’ı tercih etti, İzmir’de kendi ekibini kurma kararı aldı.

Tugay hakkında AKP’li troller tarafından yayılan ‘Karşıyaka için ne yaptı ki?’ türü suçlamalara kesinlikle katılmıyorum. Bu suçlamayı yapanlara “Önceki iki başkana oranla çok daha başarılı değil miydi? Enkaz devralmamış mıydı?” diye sorduğumda “Evet” yanıtını alıyorum.

Karşıyaka’ya aday olduğunda Tugay ile bir akşam yemeğinde görüşmüştük. Samimiyetini, dürüstlüğünü, çalışkanlığını, vizyonunu takdir etmiş ve bir köşe yazısı yazmıştım. Oturduğum Bostanlı Venedik Sitesi Efes Blok’unda yönetimin belediyeye isteklerini aktarmaları için Tugay’dan randevu istediğimde, “Ben onlara geleyim” demiş, bir akşam Gondol Cafe’de en az 2 saat boyunca isteklerimizi dinlemiş ve elinden gelenleri yerine getirmişti. “Bir Başkan daha fazla ne yapabilir?” diye düşünmüştüm, o akşam…

LAL DENİZLİ

Çeşme adayı Lal Denizli’ye de haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Lider nitelikli bir baba tarafından yetiştirilmiş, iyi yabancı dil bilen, siyasal bilimler mezunu, uluslararası ilişkiler yüksek lisansı yapmış, yıllarca partinin gençlik örgütlerinde çalışmış, Çeşmeli genç bir kadınımızı desteklememiz gerekirken yıpratmak niye? İthal adaylara yapılan itirazlar haklı olabilir, oy kaybına yol açacaksa değiştirilmeliler; tıpkı Çiğli’de olduğu gibi. CHP ‘Türkiye İttifakı’ için Akşener’in 180 derece dönmesinden rahatsız İYİ Partililere kucak açmalı; TİP, Zafer Partisi ve DEM Parti ile iyi ilişkiler kurmalı. Başak Demirtaş aday olup, İmamoğlu’na kaybettirirse, DEM Partisi büyük zarar görür.