Akşener’in “Biz geçmişimizde siyasi cinayetlere şahit olduk ama mertçeydi” sözleri, yakın geçmişte kaybettiğimiz eski bakanlardan Yaşar Okuyan’ın Ayvalık’taki özel bir sohbette Akşener hakkında bana söylediklerini anımsattı. Özetle, Akşener’i çok iyi tanıdığını ve göründüğü gibi olmadığını söylemişti, Okuyan.

Geçmişte neler yaptığını, hangi ‘mertçe’ cinayetlere destek verdiğini bilmem ama Akşener’in bugünlerde bir ‘cinayet’ tasarladığını düşünüyorum… Katletmek istediği, ülkeyi uçurumun kenarına getiren Cumhur İttifakı’nın karşısındaki ‘muhalefet’. Kısa süre önce bu muhalefetin ikinci önemli halkasıydı, oysa. 

‘Tasarlanan bu cinayetin azmettiricileri kimler?’ sorusu takılıyor akıllara. İşlenmiş son cinayeti düşünelim: Yavaş veya İmamoğlu ile kazanacağımız kesinken, Levent Gültekin’e ‘Benim adaylığımı kendim bile engelleyemem’ diyen Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını ve Akşener’in masadan kalkışını… Aynı Akşener şimdi Cumhurbaşkanı olmalarını çok istediği İmamoğlu ve Yavaş’ın belediye başkanlıklarını sürdürmelerini önlemeye hazırlanıyor… Oyları bölerek, hatta aday gösterilmeyen bazı CHP aday adaylarının İYİ Parti’den aday gösterilmesi yoluyla, Cumhur İttifakı adaylarının kazanması için destek sağlanacak, ancak İYİ Parti seçmenlerinin çoğunluğu bu oyuna gelmeyecektir.

***

Cinayetlerin resmedildiği büyük tabloyu görebilmek için birkaç adım geriye gidelim. ‘DSP/MHP/ANAP koalisyonunu bozanlar, AKP’yi kuranlar, Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) ‘eşbaşkan’ atayanlar, FETÖ aracılığıyla orduyu, hukuku, eğitimi ve ekonomiyi katledenler, Bahçeli’nin 180 derece dönüşü ve Ekmeleddin, İnce ile Kılıçdaroğlu’nun adaylıkları sayesinde iktidarın sürmesini sağlayanlar kimler?’ sorusunun yanıtı bence ‘emperyalizm’. ‘Mertçe’ işlenen siyasi cinayetlerin arkasında da aynı güçler var. Hedef ise ‘Türkiye Cumhuriyeti’… TC’lerin kaldırılması da Adliye koridorlarındaki ‘Yaşasın şeriat’ sesleri de boşuna değil…

***

Çare yani çözüm ise belli: Atatürk’te ve antiemperyalizmde birleşmek. Başta CHP, İYİ Parti’nin ‘İYİ’ insanları, TİP ve Zafer Partisi olmak üzere, oynanan büyük oyunu engellemek isteyen herkes, yöredeki en güçlü muhalefet adayında birleşmeli, belediye meclisi seçiminde ise kendi adaylarını desteklemeliler. Oyun o zaman bozulur.

Seçilecek kişilerin aday gösterilmesi önemli; Hatay’da ne kadar doğru yapıldı ise Eskişehir’de o kadar yanlış yapıldı. İstanbul ve Ankara’da kıyasıya yarış olacak. İzmir çantada keklik değil; Soyer veya Tugay ile açık ara kazanılır, Buğra Gökce ile kaybedilebilir.

Akşener, partisini ‘hür ve müstakil’ yapacağını söyledi ama art arda istifalarla ‘sefil’ bir hale getirebilir, bu gidişle kaybedebileceği koltuğa Ümit Özlale çok yakışır.