Özgür Özel’li CHP aday belirlerken acele etmiyor; ince eleyip, sık dokuyor. Hatay’da mevcut Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilmesi eleştirilse de yapılan en doğru hamlelerden biriydi. Özel’in yaptırdığı dört ankette de kazanmanın tek yolu Savaş’ın adaylığı çıkmış; bu durumu yerinde belirlemiş ve yazmıştım. Kısaca anlatayım…

***

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde düzenlediğimiz Çocuklar İçin Güvenli Gıda (SAFFI) Sempozyumu’nun ana sponsorları Rotary 2440. Bölge ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni Hatay’a yardıma yönlendirmiş, yardımların hedefe ulaşması için Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Dr. Cüneyt Cuzdan ile bağlantı kurmuştuk. Bu meslektaşlarım birlikte program yaptılar ve tüm şehirde gün boyu yardımları dağıtırken, farklı kesimlerden halkla bir araya gelmemizi sağladılar. Başkan Savaş enfeksiyon hastalıkları doçenti, Mansur Yavaş gibi MHP kökenli, donanımlı ve çok geniş halk kesiminin desteğine sahip, eşi Prof. Dr. Nalan Savaş CHP’li ve Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi. Sonradan Defne CHP’den aday adayı olan Dr. Cüneyt Cuzdan ise özellikle Alevi ve sol sosyalist kesim tarafından çok seviliyor; yanında Atatürkçü yazar Halil Yılmaz Hıtmıye var. Cuzdan’ın aday gösterilmesi ve Savaş ile birlikte çalışmaları, CHP’nin tüm Hatay halkıyla kucaklaşmasını ve Hatay dışında yaşayan daha çok seçmenin gelip oy kullanmalarını sağlar.

***

Manisa’da yıllar önce AKP’den rahatsız CHP seçmeni, MHP kökenli olmayan MHP adayı Cengiz Ergün’ü destekleyip, Belediye Başkanı seçilmesini sağlamışlardı. Ancak Ergün çok değişti ve artık AKP’ye hizmet ediyor. AKP’nin ülkeyi getirdiği yerden rahatsız, MHP’liler dahil, tüm Manisalılar, CHP adayı Ferdi Zeyrek’i desteklemeliler. Zeyrek’in arkasında, Özgür Özel ve çok başarılı projeler üreten bir ekip var; merkez sağ oyların desteğiyle kazanabileceğini düşünüyorum. İzmir’de en yüksek oy potansiyeline sahip iki aday Tunç Soyer ve Cemil Tugay. Her iki isim de İzmir’de rahat kazanmalarının yanında, CHP’nin Hatay, Manisa ve Balıkesir’de kazanmasına da destek vereceklerdir. Balıkesir’de Gömeç’in vizyoner ve başarılı başkanı Mehmet İrem Himam’a ve Burhaniye aday adayı Dr. Birgi Tuna’ya da başarılar.

***

Ankara'da da ilçelerde CHP seçmeninin istekleri göz önüne alınmalı; örneğin Sadullah Ergin’in milletvekilliği nedeniyle kırgın CHP’liler, Çankaya’da YARSAV Kurucusu Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun adaylığından mutlu olacaklardır.

Çanakkale Küçükkuyu’da aday gösterilen Muttalip Gürel’i halk çok seviyor, seçileceğine ve başarılı olacağına inanıyorum.