Ülke genelindeki iktidarını yıllardır sürdüren AK Parti’nin İzmir konusundaki tercihleri beni şaşırtmaya devam ediyor. Kurulduğu yıllarda üye yapılarındaki zenginlik, yerini giderek belirli isimler etrafında dönen bir siyasete bıraktı. 

Bu yerel seçimlere Hamza Dağ’ın Büyükşehir adaylığı ile girecek AK Parti. Dağ, uzun süredir partinin neferlerinden. Partilisi Dağ’ı bilir ama genel seçmen nezdinde onu tanımlayacak önderlikleri yok.  Eski futbolcu Alpay Özalan’ı seçmene sorsanız Dağ’ın önünde çıkabilir.  

AK Parti’nin örneğin Buca’da CHP’de tutunamayan ve ayrılan Adnan Öztekin’i aday yapması ise benim şaşkınlıklarımı büyütüyor.  Buca’da partiye büyük emekler veren isimlerin üzeri bir anda çizildi. “Ekonomist” payesini kullanmayı seven ama ekonomiye dair hiçbir öngörüsünü toplumla paylaşmamış bir adayı var AK Parti’nin Buca’da. Cemil Şeboy gibi bir efsaneden Adnan Öztekin’e terfi ettiler desem buna ben de inanamam.  Bornova’da keza aday olmak isteyen güçlü isimler tercih edilmedi. Burada da profili düşük bir aday ile seçime gidecek AK Parti. 

Büyük ilçelerde sadece Konak’ta Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın popüler ve girişken yanları ile seçmene sıcak gelebileceğini belirtebilirim.  Ben başından beri AK Parti’nin Büyükşehir adayının Çankırı olması gerektiğine inananlardanım.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu tercihleri kamuoyuna açıklaması ile birlikte İzmir’in İstanbul kadar önemli olmadığı algısı da öne çıkıyor. 

CHP’de iç tartışmalar biter mi?

Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde CHP iç karmaşasını henüz çözmemiş, İzmir adayını belirlememiş durumdaydı. İzmir tartışmalarının CHP’nin parti içindeki sıkıntısının da dışa vurumu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.  İsimler açıklandıktan sonra bir değerlendirme yapacağım. Ama adaylıkları bir kenara bırakırsak CHP’nin Özgür Özel’in tam olarak yönetmediğini, buna izin verilmediği ve yakın gelecekte yeni bir kurultay tartışması yaşanabileceğini belirtmekte yarar var.