Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümünde Fenerbahçe ile Galatasaray futbol takımlarının  “Süper Kupa” finalini Suudi Arabistan’da oynamasına razı mısınız? 

Bu soruya ülkedeki çok önemli bir kitlenin razı olmadığını düşünüyorum. Bu duyguma, bugünkü iktidara destek vermiş yurttaşların bir kısmının katılacağını sanıyorum.
Genelde bilmediğim, uzman olmadığım bir konuda yazmak adetim değildir. Bu nedenle belirli spor kulüplerinin sempatizanı-taraftarı olmama karşın bu alanda sadece seyircilik yapmayı tercih ederim. 

Çok merak edenlere de şu bilgiyi vermeliyim.  Çocuk yaşlarda ailemin de etkisiyle Beşiktaş’a gönül verdim. Ama yaşamımın  59 yılını geçirdiğim İzmir’de Göztepe taraftarlığı da vazgeçilmezimdir.  Ama fanatik (şiddet içeren) olmaması koşuluyla tüm takımların taraftarlarına sempati ile bakarım. 

Vazgeçin bu ısrarınızdan

Beni bu yazıya yönelten önemli bir mesaj Samsunspor taraftarından geldi. İşte o mesaj:

“İki taraf da çekilsin maçtan. Şu hareketin arkasında durmayacak taraftar yok şu an. Ne Galatasaray ne Fenerbahçe ne de Türk futbol severler bu sebep ile süper kupa almadınız diye isyan etmez sizi takdir eder.  O kupa Cumhuriyetimizin 100. Yılında Türkiye'de Samsun’da oynamaya yakışır. Arabistan’a değil.”

Oynamayın cezayı göze alın

Fenerbahçe’yi öne alarak söylemek istiyorum. Stadının adını Atatürk olarak değiştirme güzelliğini gösteren Fenerbahçe camiası bu maçı Arabistan’da oynamamalı. Bunun için her türlü cezayı da göze almalı.  

Galatasaray’ın futbol takımında son yıllarda sicilinin bozuk olduğu dönemler yaşadık. Adı Fetullah Gülen ile anılmasına kimse uzun süre itiraz etmedi. Ama Türkiye’nin en değerli eğitim kurumlarından Galatasaray Lisesi mezunlarının Suudi Arabistan’da böyle bir finalin oynanmaması için çok güçlü bir ses çıkarmasını beklerdim. Futbol endüstrisinin para çarkları içinde kaybolanlar sanıyorum iktidara karşı gelme konusunda da cılız kalıyor. 

Sonuç olarak bu maç Samsun’da oynanırsa anlamlı olacaktır. Suudi Arabistan’da oynanacak finali kesinlikle izlemeyeceğim ve tarihe kara bir leke olarak geçeceğini her fırsatta yazacağım.