2024 yerel seçimlerinde CHP’nin resmi bir ittifak olmadan elde ettiği başarının önemli sonuçları olacağını şimdiden belirtmeliyim.

Bu değerlendirmeden önce bu seçimlerin bana 1989 yılında Sosyaldemokrat Halkçı Parti’nin elde ettiği büyük başarıyı hatırlatmalıyım. CHP elindeki büyük illeri kaybetmediği gibi farkı tarihi noktalara taşıyarak seçim zaferine ulaştı.

CHP’de kurultay sonrasında yaşanan büyük sancı İzmir’i olumsuz etkileyecekti elbet. Bunun bazı sonuçlarını birlikte gördük. Buna rağmen AK Parti’nin İzmir’i alacağına ilişkin beklentileri boşa çıktı.

 Bu seçimin bana göre önemli sonuçlarından birisi İYİ Parti’nin Meral Akşenerli kurgusunun geldiği son nokta.  CHP’ye bu seçim kampanyasında ağız dolusu hakaret eden İYİ Partililer’e seçmen büyük bir ders verdi. Sanıyorum merkez sağ parti olamayan ve MHP’lileşmeden vazgeçemeyen İYİ Parti önümüzdeki süreçte dağılacak.  Çünkü zaten MHP var ve yeni bir MHP’ye ihtiyaç yok.

Türkiye’de sandıkta ittifak yapan seçmen CHP’nin eteklerinden tutunarak 40’ı aşan milletvekilini parlamentoya sokan 6’lı masanın diğer etkisiz partilerine de veda zamanı geldi. DEVA, Saadet, Demokrat Parti’nin bundan sonra CHP olmaksızın ne yapacaklarını göstermeleri gerekiyor.

Bu seçimde yükselişini sürdüren Yeniden Refah Partisi’nin siyasette devam edecek süreçte etkisini artırabileceği gerçeğinin de altını çizelim. YRP’nin bundan sonra AK Parti’nin kopmalarından gelebilecek önemli kitlelere ev sahipliği yapacağını düşünebiliriz. Fatih Erbakan’ın seçim öncesinde çektiği rest tam karşılık bulmasa da geçmişte Bülent Ecevitli DSP’nin yüzde 3-4 ile başladığı serüvenini yüzde 25’lere çıkarması unutulmamalı.

Küsenler çelme takamadı

Manisa’da elde ettiği büyük seçim saferi ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e yeni bir muhalefet başlatılması şansı tamamen yok oldu. Sanıyorum CHP artık Piro’suz yoluna devam edecek. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay yenilgisi ve ardından yaşananları hazmedemeyenlerin beklediği başarısız sonuçlar gerçekleşmedi.

İzmir’de önemli bir grup CHP’li siyasetçi de artık evlerine dönecek. Bunların bir daha CHP üzerinden bir koltuk düşünmeleri ise neredeyse imkansız. Kentte kendilerini “Vazgeçilmez” olarak gören bazı isimler ise yaşadıkları yerlerde belki de yurttaşların selam vermeyeceği bir konumda yaşamak zorunda kalacak. Kentin kalbi benim diyenler bunlara en kötü örnek olarak tanımlanabilir.  Bir de çalıştıkları gazetecilere bir fikir adamı değil de vasıfsız personel   gibi davrananlar. 

Tüm bu yanlışları yapanların CHP’li olduğunu da belirterek yeni dönemde başkanların “Halkla birlikte mütevazı  davranmalarını” bekliyorum. BU koltukları seçmen size verdi, gerekirse oradan da indirmesini bilir çünkü.