Yeni yılın müjdesi şu: Mart’ta seçim olasılığı arttı ve önemli bir yanlış yapılmazsa, 20 yıllık AKP iktidarı son buluyor.

Haziran’dan bu yana 4 kez yazdığım öneriyi CHP Sözcüsü Öztrak dillendirdi: “Nisan başına kadar yapılacak bir erken seçime biz de destek veririz. Ama Nisan’ın ilk haftasından sonra yapılacak bir erken seçime, yani bir siyasi mühendislik eseri olan yeni seçim kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki bir erken seçime biz destek olmayız.”

Şimdi Erdoğan’ın önünde 3 seçenek var: Bu öneriyi (Mart’ta seçim) kabul etmek, seçimi zamanında (Haziran’da) yapmak veya yetkisini kullanıp seçimlerin yenilenmesine karar vererek, 60 gün içinde baskın erken seçime gitmek… Son iki seçeneği tercih etmesi durumunda, Türkiye’deki tüm Anayasa Hukuku profesörleri ve hukuk duayenleri Erdoğan’ın kesinlikle aday olamayacağını söylüyorlar. Özetle, Erdoğan’ın aday olabilmek için muhalefetle uzlaşması çok daha mantıklı, aksi taktirde çok önemli bir risk alacak.

6’li Masa Ne Yapmalı?

1- Seçimin Nisan’dan önce, yani yüzde 10 barajlı eski seçim sistemine göre yapılması konusunda geri adım atmamalı.

2-İmamoğlu gibi olası Cumhurbaşkanı adaylarının önlerini kesmeye ve yerlerine kayyum atamaya yönelik soruşturmaların seçim sonrasına ertelenmesi koşulunu da getirmeli.

3- Cumhuriyet ‘Halk’ Partisi ‘Halk’ın Partisi ise, ‘İYİ’ Parti ‘En İYİ’ adayı arıyorsa, ‘Halk’a danışmalı ve ‘Halk’ına güvenmeli. Son birkaç seçimde en doğru sonuçları tahmin eden, güvenilir kamuoyu araştırma şirketleri aracılığıyla halka gündemdeki üç adaydan (Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş) hangisini Cumhurbaşkanı olarak görmek istedikleri ve ikinci tercihlerinin hangisi olduğu sorulmalı ve aday (gerekirse yedekleri) bu sonuçlara göre belirlenmeli. Yani en iyi çözüm, Atatürk’ün çok güvendiği Türk halkında ve yol gösterici olarak önerdiği bilimde (kamuoyu yoklamaları) yatıyor. Bu kadar basit; ‘basit’in ‘mükemmel’ olduğunu da unutmayalım.

İmamoğlu’nun cezasının açıklanmasından bir gece önce, Erdoğan’ın Beştepe’de yakın ekibi ile yaptığı toplantı yalanlanmazken, toplantıya Adalet Bakanı Bozdağ’ın da katıldığı ve İmamoğlu’na ceza verilmesine şiddetle karşı olduğu iddiası eklendi. Bu doğru ise, Erdoğan iyice zor durumda demektir; bu tür hukuk dışı güç gösterileri, aslında güçsüzlüğün kanıtıdır, çünkü.

Erdoğan ve Bahçeli’nin emekliliklerinin herhangi bir engele takılmaması ve her şeyin çok daha güzel olacağı bir yıl dileğiyle…