Bugün Çalışan Gazeteciler Günü... Ancak bu sadece bir nostalji... Onun için öldürülen gazeteciler dedim. Gazeteciler için en korkunç tablo Gazze’de yaşanıyor.

Gazze'den yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki En-Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda El-Kuds Kanalı muhabiri Cebr Ebu Hedrus'un öldüğü, böylece Gazze'de 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden gazetecilerin sayısının 106'ya yükseldiği belirtildi. Daha önce yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'de gazetecileri, "Filistin anlatısını susturmak, gerçekleri gizlemek, haber ve bilgilerin bölgesel ve uluslararası kamuoyuna ulaşmasını engellemek amacıyla kasıtlı olarak öldürdüğü" ifade edilmişti.

***

Bize gelince gazetecilik için kapkara bir yıldı. DFG’nin raporuna göre Türkiye’de 79 gazeteci tutuklu, Avrupa Konseyi'nin raporuna göre Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke. Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye, geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165'inci sırada yer aldı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) ve 19 diğer gazetecilik örgütü, basın özgürlüğü, insan hakları ve ifade özgürlüğü kurumların ortak açıklamasında Avrupa Birliği’nden Türkiye ile ilişkilerinde medya özgürlüğü ve insan haklarına öncelik verilmesini istendi. 10 Ocak 1961 de kamuoyu oluşturmak öncelikli görevi olan gazetecilikte mesleğini daha ileri götürmek için çabalayanlar için Çalışan Gazeteciler Günü belirlendi ama bu çetin koşullarda kutlama yapılmıyor.

***

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ( TGC) Başkanı Turgay Olcayto Gazeteciler üzerinde 2008 yılında beri yoğun bir baskı olduğunu söyledi: “Türkiye’de gazetecilerin hapse atılması ayıbı bir türlü bitmiyor. Çağdaş ülkelerde, bir gazetecinin bile hapiste olması problemdir, tartışılır, günlerce konuşulur. Bizde kamuoyunun ilgisini çekmiyor. Bugüne baktığımızda da iktidar ağızlı bir basın var. Tek parti döneminde Türk Basın Birliği'nin istemediği gazeteci, gazetecilik yapamazdı. Bugün gazeteler küçülüyoruz diyerek gazeteci işten çıkartıyor. 10 Ocak, daha önceleri sevinçle bayram olarak kutlanan bir gündü. Bugün ise 212’nin çok az kullanıldığı, çeşitli şekillerde yok edildiği bir gün yaşanıyor.”

Ulu Önder Atatürk sanki bugün söylemiş: “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.”

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar