Yeterli beslenemeyen emekli eti,peyniri, meyveyi vitrinden seyrediyor.Beklenen zam yüksek olmazsa aç kalacaklarını belirtiyor emekliler. Gerçekten enflasyon TÜİK e göre yüzde 64, ENAG'a göre yüzde 127. Bu, Türkiye'de son 22 senenin en yüksek yıllık enflasyon oranı.

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren talep, Türkiye Emekliler Derneği’nden (TÜED) geldi.

Genel Başkan Kazım Ergün, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi çağrısında bulunurken, sorunun gerçek çözümü için intibak düzenlemesi istedi. Ergün, asgari ücretin 2024 yılı için net 17 bin 2 lira olarak belirlendiğini anımsatarak taleplerini kamuoyu ile paylaştı: “Memur ve memur emeklilerine uygulanacak yüzde 49.25’lik zamla emekliler arasındaki gelir adaletsizliği arttı. En düşük emekli aylıklarının asgari ücrete çekilmesi bütün aylıklara seyyanen zam uygulanmasını ve üzerine emekli zammı uygulanmasını istiyoruz.”

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da emekli maaşlarının en az asgari ücret seviyesinde artırılması için TBMM'ye kanun teklifi verdi: “Asgari ücret alan çalışanlar yaşam savaşı verirken, emeklilerin hemen hepsi yoksulluk seviyesinin altında yaşamını sürdürmektedir. Emeklilere geçen yıl yapılan zam, enflasyondaki hızlı yükselişi karşılamadığı gibi eriyip neredeyse yok olma seviyesine geldi. Gıda fiyatları böyle artarken enflasyonu pinpon topundan hesaplıyorlar. Hepimizle dalga geçiyorlar.”

***

Yazar Fikret Bila da maaşından başka geliri olmayan kesim içinde emeklilerin hızla yoksullaştırıldığını belirtti: “Yüksek seyreden enflasyon karşısında maaşları düşük oranda yükseltilen emeklilerin bir çoğu geçinebilmek için yeniden çalışmak zorunda kalıyor. Tabii iş bulabilirse. Bulduklarında da emekli aylıkları bahane edilerek kayıt dışı ve asgari ücretin de altında bir ücretle çalışmaya zorlanıyorlar. Memur ve işçi emeklilerine ödenen en düşük maaş asgari ücretin da altında kalıyor. Asgari ücretin ise belirlendikten iki-üç ay sonra açlık sınırının altında kaldığı düşünülürse emeklilerin borçlanmadan veya ailelerinden yardım almadan geçinmeleri mümkün değil. Son 5 yılda alım gücü bakımından en zor dönemi yaşayan emeklilere ödenen aylıkların değeri kalmamıştır. En hızlı yoksullaşan kesim emekliler en düşük emekli aylıkları asgari ücretin altında kaldığı gibi en düşük devlet memuru maaşına da ulaşamıyor. İnsanca yaşayacak ücreti belirlemek iktidarın lütfu değil en temel görevi.”

Haftaya yeniden buluşmak üzere hoşça kalın dostlar.