Ne mutlu bize!

15 Mayıs 1919’daki işgalden sonra, tam bin 213 gün boyunca acı ve hüzün dolu bir dönem yaşayan İzmir, Dokuz Eylül 1922’deki kurtuluşuyla ülkemiz için adeta bir milat oluşturmuştur. Dokuz Eylül aynı zamanda, Anadolu insanının özgür birey, özgür insan olma tarihinin de başlangıcıdır.

Ne mutlu bize!

Bugün sadece İzmir ve İzmirliler için değil, Türkiye Cumhuriyeti için de çok özel bir gün.
15 Mayıs 1919’daki işgalden sonra, tam bin 213 gün boyunca acı ve hüzün dolu bir dönem yaşayan İzmir, Dokuz Eylül 1922’deki kurtuluşuyla ülkemiz için adeta bir milat oluşturmuştur.
Dokuz Eylül aynı zamanda, Anadolu insanının özgür birey, özgür insan olma tarihinin de başlangıcıdır.
Güzel İzmir, yalnızca kurtuluşun değil, kuruluşun da simge kentidir.
O yüzdendir ki, Türkiye Cumhuriyeti ilkelerinin her zaman şaşmaz simgesidir İzmir.
İlk kurşun İzmir’de atılmış, ulusal anlamda ilk iktisat kongresi İzmir’de yapılmış, uluslararası fuar ilk kez İzmir’de açılmış, Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla ilk milli banka İzmir’de kurulmuş, Müslüman ilk Türk kadın oyuncu yine Atatürk’ün isteğiyle ilk kez İzmir’de sahneye çıkmıştır.
İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında ve ilerlemesinde her zaman önemli görevler üstlenmiş ve bu görevi başarıyla yerine getirmiştir.
Ne mutlu bize ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün kenti İzmir olarak, Cumhuriyetimize ve geleceğimize inançla sahip çıkıyoruz. Ulu Önder’imizin bize çizdiği yol doğrultusunda, yarınlara güvenle ve coşkuyla yürürken, çağdaş Türkiye’nin sembol ismi İzmir’imizle övünüyor ve üstüne titriyoruz.
İzmir’in geleceğine yeni harçlar koymaya devam edeceğiz.
Bunu yaparken de en büyük gücümüz, yine İzmir olacak; İzmirliler olacak.
Bir Dokuz Eylül'ü daha gururla yaşadığımız bu günde başta büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan için can vermiş cesur ve onurlu şehitlerimizin ve gazilerimizi saygı, sevgi ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla, minnetle eğiliyoruz.

Aziz Kocaoğlu / İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
Dokuz Eylül 2017

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER