Yerel Seçim startı verildi. Partilerde bir yandan aday adayları başvuru yapıyor, diğer yanda ise görevdeki başkanlar yeniden aday olmak istiyor. CHP İzmir’de bu açıdan en çok çalışması gereken parti. Çünkü sayısı hayli fazla aday adayları görevde kendi partidaşlarının (Yoldaşları diyemedim maalesef !) yerine geçme hesabı içerisinde.

Böyle bir atmosferde Gaziemir’i yöneten Belediye Başkanı Halil Arda’nın görevdeki 4.5 yılını anlatan basın toplantısına muhabir arkadaşım Gökçe Adar Çubukçuoğlu ile birlikte gittik.  Gökçe’nin haberini okumuşsunuzdur ama ben toplantıyı başka açılardan irdelemek istedim.  

Birincisi toplantının organizasyonu kusursuz yapılmıştı. Başkan Arda, Basın Danışmanı gazeteci arkadaşımız Emre Döker’e başarısı için haklı bir teşekkürü esirgemedi. 

4.5 yılın sunumunu yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, görevinin başından itibaren partisinden bazı kişilerin adeta saldırısına uğramıştı. Bu konulara soru yöneltilince yanıt verdi sadece. Saldırıların sahipleri CHP’de barınamadı ve ayrıldı. Ama Arda hala yerinde duruyor. 

Ben bu anlamsız parti içi kavganın benzerlerini  Buca’da yaşamıştım. Kavga çıkaran Meclis üyelerinin çok büyük bölümü siyaseten yok olup gittiler. Ama onların saldırılarına maruz kalan dönemin Belediye Başkanı Ercan Tatı, halkının içinde hala yüreklice gezmeye devam ediyor.

Başkan’ın özgüvenini beğendim

Başkan Halil Arda ile özellikle de İl Genel Meclisi görevinden itibaren tanışırız.  Sözlerini açık söylemekten çekinmez. Basın toplantısında da hiçbir soruyu karşılıksız bırakmadı. 

Dedesi de bu kentte belediye başkanlığı yapmıştı. Gaziemir’in kendi içinden aday çıkarma geleneğini bu dönem de sürdürdüğünü belirtmemiz gerekiyor.  Arda önseçim dahil her türlü adaylık için hazır olduğunu belirtirken, geçen seçimdeki yüzde 58.5’lik rekor oy oranını en az yüzde 60 olarak güncelledi. Yani yeni bir rekor denemesi yapacak. Peki CHP fırsat verir mi ? 

Gaziemir zorlu bir ilçe. Burada CHP adayının hem  yerel halka hem de ilçenin sosyo ekonomik çıtasını daha da yükselten  ve eğitimli yeni seçmene  benimsetmesi gerekiyor.  Başkan Halil Arda görevine başladığında bazı spekülatif haberlere konu edilmeye çalışılmıştı. Eşinin belediye yönettiği gibi bir algıyla suçlanmıştı. Tüm bunlar üstelik muhaliflerden değil kendi partilisi olduğu bazı kişilerden gelmişti. 

Toplantıdan anlıyorum ki, Başkan Arda tüm bunları aşmış durumda. Ve kendisine Gaziemir halkının kantarına hazırlıyor. Hem de oyları düşürmeden yeni bir rekor iddiası ile.