Mustafa Kemal Atatürk, “Halk” sözcüğünü çok bilinçli biçimde kurduğu partisine uygun görmüştü. Emperyalizme savaşını ayrımsız halkıyla veren Atatürk, CHP’nin son sürecinde yaşananları iyi ki görmedi.

CHP İzmir İl Kongresi Fuar İzmir alanında büyük bir salonda yapıldı. Siz okurlarımla kongre öncesi yaşananları ve görüşlerimi kısmen paylaşmıştım. Kongreden çok önce “CHP’nin yeni il Başkanı Şenol Aslanoğlu” diye yazdım. 
Yaşanan gelişmeler önceden Aslanoğlu’nun seçileceğine işaret etse de partide iki isim İl Başkanlığı yarışına katılacağını açıkladı. Aytekin Tunus ve Mehmet Şakir Başak.
Salona girilirken Aytekin Tunus adaylıktan çekildi. İmza almak istediği bazı kişilerin baskı altına alındığını belirten önemli bir metni sosyal medyasında yayınladı. Mehmet Şakir Başak ise yarışa girdi ve açık ara kaybetti. 
Çünkü delege imzalarını bile tamamlamakta güçlük çekti. Listesinde il delegesi olamayan bazı önemli partililerine bile yer verdi. Karşı listeden bile isimler aldı. 

Kavga yakışmadı

Gelelim kongre salonuna. Burada İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve önemli bazı isimlerin üzerine saldıranlar maalesef CHP’yi olumsuz haber yaptırmayı başardı. Bunun ardından devam eden kongrede Bayraklı ilçe başkanının buyurgan ve itici konuşması CHP’nin “Birlikte Başaracağız” sözünü değil de “Siz kim oluyorsunuz” diye bir ayrıştırıcı mesajın öncüsüydü. Konuştuğum bazı delegeler bazı ilçelerden gelen “Kurşun Asker” misali partililerin elde edeceği galibiyetin nedenlerinden hoşnut değildi.
Bu arada Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir kongresine müdahil olduğunu “Listelere 15 delege yazdırıldı Genel Merkez’den” diyen bir partiliden öğrendim.  Tüm bunlara ek olarak bazı ilçelerde delegeler adeta gözaltına alındı ve başlarına “Jandarma misali” partililer konularak yanlış bir iş yapmaları önlendi. 
Kimsenin kimseyi dinlemediği, daha çok “Acaba çarşaf liste olur da ben de aday olabilir miyim” diye heveslenenlerin salonda gezdiğini gözlemledik. Zaten öyle bir ses düzeni vardı ki, Celal Atik Spor Salonu’nu  da adeta aradık. 
Sonuçta Belediye Başkanı Tunç Soyer, Abdül Batur, Ali Engin, Erhan Kılıç, Adil Kırgöz, Ekrem Oran, İsmail Yetişkin, Serdar Sandal, Cemil Tugay ve Feridun Yılmazlar kazananlar oldu ve kurultayda İzmir’i temsil edecekler. 10 Belediye başkanı mutlu sona ulaştı. Aralarında Karabağlar ve Bornova gibi büyük ilçelerin başkanları ise ne yazık ki, bu kurgunun dışında kaldılar. 

Başkanların koltuğu 

Bu kongre hakkında sosyal medyada sonuçların yorumlarını yapanların kullandığı bazı ifadeler ise CHP açısından “Ürkütücü” sayılabilecek içerikler taşıdı. Özellikle parti içerisinde yarışın önünün kesilmesi ağır sözcüklerle eleştirildi. Genel yorumlar ise bu kongre ve gelecek kurultayın yerel seçimlerin kurgusu için verilen bir mücadele olduğu yönünde. Ve yazımı şöyle tamamlayayım. Bir dostum ise şu yorumu haklı olarak yapıyor:
 “Memleket yangın yeri, çalışan, çalışmayan, işi olan işsiz olan, genç yaşlı, kadın erkek  herkes derdine derman arıyor. Kongre salonunda toplanan partililer ise 7 ay sonra yapılacak olan yerel seçimlerde Büyükşehir, İlçe belediye başkanlıkları, meclis üyelikleri kavgası veriyor.”