Gazetecilikte klişeleri sevmem. Klişeciler, yaratıcı olmadığı gibi kötü kopyaların doğru olduğu izlenimini topluma empoze etmeye çalışırlar.

Gazetecilikte klişeyi biz ilk olarak Rahmi Turan ile yaşadık. Şehir efsanesine dönen Rahmi Turan ekolü bir fotoğrafı önüne alır altına istediğini yazardı. Helga olurdu Ayşe. Hans olurdu Mehmet.

Sık sık bir şehit verdiğimizde “Yüreğimiz yandı” başlığını atanlar genelde o akşam üzüntü yaşamak yerine kafa çekmeye gider bizim meslekte. Oysa yüreği yanan şehit olanın anasıdır babasıdır, kardeşidir, yakınlarıdır.

Siyaset de böyle yalanlarla doludur. Bu nedenle Türkiye’de yurttaşın siyasetle imtihanı berbat ötesi bir durumdur.

Yaşasın Atalarımız

Yazarlarımız, meslektaşlarımız 100. Yıla ilişkin önemli yazılar kaleme aldılar. Türkiye Cumhuriyeti’ni küllerinden inşa eden Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist güçlere yürekli insanların olağanüstü emekleriyle karşılık verdi ve inanç zaferi getirdi.

Yüzyılın lideri Atatürk, bundan sonra da kim saldırırsa saldırsın dimdik bu toplumun beyninde, kalbinde yaşayacak. Kimsenin onun varlığını unutturması mümkün olmayacak. 29 Ekim törenlerinde kulağı duymayanlar, törenlere katılmamak için abuk subuk gerekçelere sığınanların adresi bu ülke değildir. Bu ülkede yaşasalar bile ruhen yaşamıyorlardır.

Var olun öğretmenlerim

4 yaşında coğrafya değiştirerek İzmir’e geldim. Emekçi bir ailenin çocuğu olarak bana sırasıyla Cumhuriyet’i öğreten çok önemli bazı kişilikleri burada yazıp saygımı iletmek istiyorum. İlkokul öğretmenim Tahir Eliçin, Ortaokul Müdürümüz ve Türkçe öğretmenim Beyhan Ülgen. Sevgili Beyhan öğretmenim ayrıca gazetecilik hayatımın temel taşlarındandır.  Gökçeada Öğretmen Okulu’ndaki edebiyat öğretmenim Rukiye Karabulut keza hayatımın önemli kişilikleridir. Yıllarca onlardan öğrendiğim Türkçe ve dilbilgisi beni meslekte bu noktalara getirdi.

Atatürk sevdalısı Gökçeada Öğretmen Okulu’ndaki öğretmenlerim bizim Cumhuriyet olgusuna sevdamızın önemli öncüleridir.

 Uğur ve Remziye Adalıoğlu öğretmenlerim, Kemal Yazgan öğretmenim. Bizim Atatürk ve Cumhuriyete bağlılığımızın önemli figürleridir. Çünkü; Gökçeada Atatürk Öğretmen Okulu-Lisesi sadece bir okul değil önemli öğretilerin merkeziydi.

Cumhuriyet’e olan inanç bu ulusun ayakta kalmasında öğretmenlerimizin çok büyük yeri vardır. Var olun öğretmenlerimiz, iyi ki varsınız…