Yaşanan büyük afetin ardından, ertelenip ertelenmemesinin tartışılması gerekirken, Erdoğan’ın aday olabilmesi için seçim, büyük olasılıkla 14 Mayıs tarihine öne alınacak.

CNN Türk'te Ahmet Hakan’ın sorusunu yanıtlarken, Hande Fırat’ın ağzından kaçırdığına göre “YSK yetkilileriyle de anlaşıldı”.

Millet İttifakı’nın çalışmalarını hızlandırması gerekiyor ve hedef sadece Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak değil, bugünkü muhalefetin Meclis’te üçte iki çoğunluğu elde etmesi olmalı. Ülkeyi uçurumun kıyısına getiren ucube ‘Tek Adam Sistemi’nden kurtulup, hızla parlamenter sisteme geçebilmek ve Anayasa’nın açık hükümlerini yok sayarak Anayasa’yı ilga edenlerin yargılanabilmesi için birleştirici, donanımlı, deneyimli ve güvenilir bir cumhurbaşkanının yanında, Meclis’te üçte iki çoğunluk da gerekli. Böyle hedefler belirlendiğinde, psikolojik üstünlük de Millet İttifakı’na geçecektir.

AKP MHP GİBİ BÖLÜNÜR MÜ?

On binlerce insanın yok yere ölmesine veya sakat kalmasına yol açan depreme karşı önlem almayan, aksine imar afları ile yangını körükleyen, zamanında ve planlı bir müdahale yapamayarak yıkıntı altındaki çok sayıda insanın soğuk ve açlıktan ölmelerini önleyemeyen iktidar, bunun bedelini seçimde büyük oy kaybı yaşayarak ödeyecektir. Özellikle ilk iki günde ordunun ve iş makinelerinin kurtarma çalışmalarına geç müdahale etmesi, kurtarılabilecek çok sayıda insanın ölümüne yol açtı ve istifa etmeleri gereken baş sorumlular hedef şaşırtarak, suçu başkalarına yönlendirme telaşındalar. Fenerbahçe-Konyaspor maçında seyircilerin “Yalan yalan yalan dolan dolan dolan 20 sene oldu istifa ulan” ve “Hükümet istifa” seslenişleri bu yönlendirmelerin işe yaramadığını gösteriyor. Ekşi Sözlük ve Tele1’in kapatılması, mantıklı bir neden olmaksızın, seçimlerin öne alınması, AKP’ye ve Erdoğan’a fazladan puan kaybettirecektir.

Sinan Ateş cinayeti sonrası bölünerek büyük oy kaybı yaşayan MHP depremde de ortada yoktu ve yüzde 7’lik barajı aşması olanaksız. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayının AKP ve MHP’den oy çalacak biri olması durumunda, kamuoyu yoklamalarında Erdoğan’ın kaybedeceği belli olunca, AKP de bölünebilir. Arınç’ın ‘seçim ertelenmeli’ çıkışı bunun somut kanıtı… Erdoğan’ı çok iyi tanıyan ve depreme rağmen seçimi öne almaya çalışacağını bilen Arınç, bunun yanlış olacağını, Erdoğan’ın Anayasa’ya saygı göstererek aday olmaması gerektiğini ima ediyordu, çıkışıyla. Özellikle önümüzdeki seçimde aday gösterilmeyecek veya seçilemeyecek kişilerin Bülent Arınç etrafında toplanmaları ve Abdullah Gül’ün bu grubu desteklemesi sürpriz olmamalı.

MİLLET İTTİFAKI NE YAPACAK?

Seçimin 14 Mayıs’ta olma olasılığı artmışken, Akşener’in güvenilir şirketlere hızlı kamuoyu araştırmaları yaptırılarak, halkın adayının belirlenmesini önereceğini ve bunun kabul edileceğini tahmin ediyorum. Seçim öncesi İstanbul’un rantını AKP’ye bırakma ve adaylığını önlemeye yönelik dava açılması riskleri nedeniyle İmamoğlu’nun adaylık olasılığı azalırken, Yavaş’ın şansı arttı. Bu nedenle Millet İttifakı’nın Selahattin Demirtaş aracılığıyla HDP ile bağlantı kurup, işbirliği ve destek istemesinde yarar var. Son zamanlarda harika mesajlar veren Demirtaş keşke şunu da söylese: “Geniş halk desteği nedeniyle Millet İttifakı Mansur Yavaş’ı aday gösterirse, itirazımız olmaz.”

Not: Gerçekleştirdikleri çok başarılı Bir Kira Bir Yuva kampanyası ile İzmir ve ilçelerindeki başvuran her vatandaşa binalarının deprem karnesini çıkarmak için ücretsiz destek nedeniyle, Başkan Tunç Soyer ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tebrikler ve teşekkürler.