CHP’nin İzmir’de aday belirleme ve açıklama çalışmalarının ardından ilk önemli girişim Dikili’den geldi.

Mevcut Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün aday olarak açıklanması ilçede tepkilere yol açarken, Kentte tıp doktorluğu yapan Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Kemal Doyuran Bağımsız aday olma kararı aldı.

Dikili’de daha önce de aday yapılan Mustafa Tosun belediye başkanı olduktan sonra belediyede çalışanlara ağır mobbing uyguladığı gerekçesiyle partiden büyük tepkiler almıştı.  Ardından Dikili’ye Kırgöz aday gösterilmişti.

CHP adayı ve halen belediye Başkanı olan Adil Kırgöz de, ilçenin efsane belediye başkanı Osman Özgüven adına yapılan belgeselin gösterimini engelleyici tavırlar içerisine girmişti. Bu belgeseli hazırlayan Gazeteci Yazar Gökmen Ulu da aday adayları arasındaydı. Ulu aday yapılmayınca başta Uğur Dündar olmak üzere Dikili’den parti yönetimine ağır eleştiriler yapıldı. Hatta Gökmen Ulu’nun bağımsız olarak aday olması önerildi.

Doyuran’a özgüvenli destek

Seçime giderken Osman Özgüven’in oğlu Evren Özgüven CHP’den istifa ederken,  Dr. Kemal Doyuran ile birlikte hareket ettiğini açıkladı. Özgüven’in paylaşımlarında 2004 yılında Osman Özgüven’in Dikili’de kazanmasına atıfta bulundu ve Efsane günler geri gelecek açıklamaları yapıldı.

Kim ne oy almıştı

2019 seçimlerinde Dikili’de kazanan CHP seçimlerde 16 bin 484 oy almıştı. MHP adayı ise seçimi 11 bin 229 oyla tamamlamıştı. Bu ilçede Saadet Partisi 285 oy, DSP 275 oy ve Vatan Partisi ise 137 oy toplayabilmişti.  CHP ile MHP adayı arasında seçim 5 bir 255 oy farkla bitmişti.  CHP Karaburun ve bazı ilçelerde hala muğlak bir durum yaşıyor. 12 bin nüfuslu Karaburun’da dışarıdan gelen aday tepkisi dinmedi. Dikili’de ise aday adayı olan Kırgöz dışında 9 aday adayının büyük bölümünün Doyuran ile birlikte hareket edebileceği konuşuluyor. CHP içindeki muhalefetin seçime CHP’yi kaybettirmek değil, Dr. Kemal Doyuran ile kazanmak için yola çıktıkları konuşuluyor. Bakalım Dikili bilmecesi nasıl çözülecek. Türkiye’de Osman Özgüven ile tanınan ve marka olan ilçeyi önümüzdeki dönem kim yönetecek?