banner135

Bir festivalin ardından

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Ticaret Odası Laboratuvar Hizmetleri A.Ş., Ayvalık Ziraat Odası ve Ayvalık Esnaf Birliği ortaklığında 4 gün süren 16. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali muhteşem etkinlikleriyle geride kaldı.

Renkli festival korteji, anıt ağaç önünde fotoğraf sergileriyle açılışı yapılan 16. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali, Küçükköy Meydanı’nda gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle doruğa ulaştı.

“Dünya Miras Listesi Yolunda Ayvalık” konulu panel ile devam etti. Küçükköy Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’ndeki panele; Prof.Dr. Abdullah Soykan, Doç. Dr. Serhan Ada, Dr. Berrin Akın, Öğr. Gör. Yaşagül Ekinci konuşmacı olarak katıldı.

Festival etkinlikleri daha sonra kent merkezine taşınarak Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde Küçükköy Türk Halk Müziği korosunun konseriyle festivale katılanların kulaklarının pası silindi.

Büyük Park’ta kurulan standlarda zeytin ve zeytinyağı tadımları yapılırken “Zeytin Çekirdeği Orkestrası” festivalin ruhuna uygun müzik dinletilerine imza attı.

Festivalin asıl önemli olan iki büyük etkinliği vardı. Usta gazeteci Uğur Dündar’ın sunduğu ve İlker Başbuğ’un konuk olduğu Tele 1'den canlı yayınlanan “Demokrasi Arenası” ve “Bekir Çoşkun Kütüphanesi” açılışı. Her iki etkinlikte ne yazık ki Balıkesir Valisi Sayın Hasan Şıldak tarafında “siyasi” bulunup duyurusu yapılan festival programından çıkarılmıştı.

Buna rağmen Küçükköy Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Demokrasi Arenası” katılım rekoru kırdı. Salona sığmayan konuklar programı büyük bir coşku ile bahçede kurulan TV ekranlarından izledi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'in konuşmasıyla başlayan gecede Uğur Dündar, Dumlupınar'daki şehit Çetmili Kara Ali Çavuş ve oğlu Onbaşı Mehmed’in muhteşem destanını sembolize eden heykelin öyküsünü anlatırken döktüğü gözyaşları damgasını vurdu.

Ardından aydınlanma ve demokrasi mücadelesinin sembol isimlerinden, geçtiğimiz yıl Ekim ayında aramızdan ayrılan Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un adının sonsuza kadar yaşacağı kütüphane Cunda (Alibey) Adası’nda hizmete açıldı. Açılışa CHP Balıkesir milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin, İzmir milletvekili Atila Sertel, Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, belediye meclis üyeleri, Bekir Coşkun dostları ve Ayvalıklı vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi, eşi Andree Coşkun, yazarlar Fatih Portakal, Atilla Köprülüoğlu, Korcan Karar, Ümit Zileli, Gökmen Ulu, Metin Uca ve Atila Sertel, Bekir Coşkun’un “Sevgiliye” ve “Dövlet” kitaplarını okurlara imzaladı. Açılışta ressam Hasan Rastgeldi’nin Bekir Coşkun’un yazılarından yola çıkarak yaptığı resim sergisinin açılışı büyük ilgi çekti. Sözcü gazetesi yazarı Gökmen Ulu’nun seslendirdiği ve Andree Coşkun’un yapımını üstlendiği belgesellerin izlendiği sıralarda salonda duygusal anlar yaşandı ve çok kişi gözyaşlarına hakim olamadı. Sanatçı Aykut Yılmaz, usta yazarın çok sevdiği “Ben Yoruldum Hayat” isimli şarkısını açılışa katılan konuklar ile birlikte söyledi.

Festivalin önemli etkinliklerinde biri de kuşkusuz zeytin hasadı şenliğiydi. “Barbun’un Çiftliği”nde düzenlenen şenlikte has Ayvalık zeytinyağı ile yapılan keşkek, nohutlu pilav ve irmik helvası sunuldu konuklara. Müzik eşliğinde herkes dansetti zeytin ağaçları altında.

Ama her şey güzel devam ederken sıra protokol konuşmalarına geldiğinde Ayvalıklı vatandaşların tepkisine neden olan tatsız bir olay yaşandı.

Yarım asırdır mesleği ile onur duyduyan bir gazeteci olarak yazmadan içim rahat etmeyecek.

Yakışmadı Sayın Valim...
16. Ayvalık Zeytin Hasadı Festivali'nin üçüncü gününde Barbun'un Çiftliği'nde zeytin hasadı etkinliği yapılacaktı. Kuşkusuz dört günlük festivalin en önemli etkinliğiydi, bu nedenle havanın da güzel olması nedeniyle çok kalabalıktı. Protokol de tam kadro oradaydı.
Deniz Olgun'un muhteşem sunumuyla etkinlite herkes güzel güzel konuştu.
Ama sıra Balıkesir Valisi Hasan Şıldak'a geldiğinde bir anda ortam değişti, buz gibi bir hava esti meydanda. Tabiri caizse Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'i aralarında İlber Ortaylı ve Hüsamettin Cindoruk'un da olduğu protokolün ve yüzlerce konuğun önünde fırçaladı Sayın Vali. Neymiş efendim, Gömeç'ten Ayvalık'a gelirken sağlı sollu iş yerlerinin düzensizliğinden, dağınıklığından, pisliğinden dem vurup "Yakışmıyor, gereneni yapın" dedi çıktı.
İyi de Sayın Valim sırası mıydı, yeri miydi bu eleştirinin. Siz Balıkesir'in en büyük mülki amiri, yani valisisiniz. Madem eksikler gördünüz, festival bittiğinde çağırısınız başkanı, gerekli eleştirileri yapıp talimatınızı verirsiniz öyle değil mi?
Belli ki geçtiğimiz günlerde CHP'ye geçen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin'e tamamen siyasi kulak çekme ihtiyacı duyulmuş. Yakışmadı Sayın Valim....

YORUM EKLE

banner101

banner100