Yaklaşan yerel seçimlere doğru Türkiye'nin siyasi atmosferi giderek ısınırken, son günlerde yaşanan olaylar ve iddialar, seçimlerin kaderini belirleyecek gibi görünüyor. Ancak, bu olaylar siyasi rekabetin doğal bir sonucu mu, yoksa manipülasyon ve kirli oyunların bir parçası mı?

Son olarak Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Fatih Keleş’in CHP İstanbul İl Başkanlığı binasında para saydığı iddiasıyla ortaya çıkan görüntüler seçim atmosferine yeni bir gerginlik katmış durumda. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, iddiaların gerçekle bir bağlantısı olmadığını ve manipülasyonun işaretlerini taşıdığını belirten açıklamalarıyla yanıt verdi. Çelik, görüntülerdeki yerin CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın mevcut binasının sahibinin avukatının ofisi olduğu ve görüntülerin 2019 yılına ait olduğunu söyleyerek “Seçime kısa bir süre kala yeni bir olaymış gibi servis edilip 31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonuç alabileceklerini düşünüyorlar” dedi.

***

İddiaların ortaya çıkma zamanı manidar. Yakın tarihte, benzer şekilde FETÖ’nün kullandığı taktikler ile de benzerliği olması da çabası. Üstelik Temmuz ayında 8. yılını dolduracak olan darbe girişimine günümüzde de soruşturmaların aralıklarla devam ediyor olması yapının ne kadar geniş bir alana yayıldığının ve hala kadrolarda gizlendiklerinin de ispatı.