Başlık biraz ironik olsun istedim ama düşününce gerçekten çok da uzak değil aslında. Ne mi demek istiyorum? Demek istediğim şu; deyim yerindeyse ülke olmuş yangın yeri, vatandaşın geçinemiyoruz isyanı, günden güne uzayan kuyruklar vs. derken ekonominin durumu malum. Eğitim deseniz neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. İktidarın 'devrim yaptık' diye çok övündüğü sağlık sistemi ise yerlerde. Devlet hastanelerinden aylarca alınamayan randevular, cep yakan özel hastane ücretleri, eczanelerde bulunamayan ilaçlar ne yazık ki bu liste de oldukça kabarık ve uzayıp gidiyor. Neyse lafı çok uzatmayalım. Dedik ya 'ülke yangın yeri' ama bizim bakanlarımız nerede? Seçim meydanlarında! 31 Mart yerel seçimleri için sahadalar. Doğru duydunuz; koca koca bakanlarımız, işleri başlarını aşmış o bakanlarımız partilerinin il ya da ilçe belediye başkan adaylarına oy istemek için Türkiye’nin 81 ilinde sahadalar.

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Herkes sahada olsun. Seçime kadar gece gündüz vatandaşla bir arada olun” mesajını verince haliyle bakanlar da soluğu belediye başkan adayları ile birlikte seçim meydanlarında aldı. AKP’nin yaptırdığı anketlerde seçim öncesi vatandaşın bakanları illerinde görmesinin olumlu etki gösterdiği belirtilmiş. Hal böyle olunca seçim çalışmaları boyunca bakanlar 81 ilde vatandaşla buluşacak gibi gözüküyor.

İyi olmuş güzel olmuş da aklıma gelen sorular şunlar: Vatandaş yerel seçimler öncesi bakanları ilinde mi görmek ister, düzelmiş bir ekonomi mi? Vatandaş bakanları mı görmek ister? Eğitimden, sağlıktan eşit şekilde ve hak ettiği gibi ve kolayca faydalanabilmek mi? Vatandaş ülkesinin yurtdışında söz sahibi olmasını mı ister yoksa bakanını sokağında görmek mi?

***

Vallahi güzel ülkemin geldiği bugünde her şey yoluna girsin. İnsanların ekmek kuyruklarına girmek zorunda kalmasın, alım gücümüz artsın. Paramız değerlensin, eğitim sistemi gerçek anlamda rayına otursun. “Devrim yaptık” denilen sağlıkta vatandaş adeta para tuzağı haline gelmiş özel hastanelere mahkum olmasın. Ülkem sadece orta doğu coğrafyasında değil dünyada gerçekten söz sahibi olsun, saygı duyulsun, varsın ben bakanları görmeyeyim. Benim düşüncem bu bakalım çoğunluk ne diyecek? Bunu da sanırım 31 Mart akşamı göreceğiz.