AKP’ye yakın şirketlerin kamuoyu yoklamaları bile Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nu ‘başa baş’ gösterdiğine göre, artık Kılıçdaroğlu’na ‘Yeni Cumhurbaşkanımız!’ gözüyle bakabiliriz!

Ama, yine de kuşku duyanlar, seçimlere hile karıştırılmasından korkuyorlar. Hakları da yok değil. Daha önce çokça görüldüğü gibi; elektriklerin kesilmesi, sandıkların kaçırılması, sandık başında rakamlarla oynanması, il ve ilçe seçim kurullarının bilgisayarlarına şeytan girmesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni bir oyun üretmesi ve yerel olarak seçimleri iptal ettirecek oyunların devreye sokulması gibi bir yığın olasılığa yabancı değiliz.

Ben bu korkuyu yaşayanlardan değilim. Çünkü Millet İttifakı’nın, AKP yandaşlarına, bu tür hileleri yaptırmayacak kadar bilinçli olduğunu görüyorum.

YÜZDE BİR BİLE Mİ AZALMADI?

Hile korkusu dışında, AKP kanallarına bakarak Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı olabileceği korkusunu yaşayanlara şu soruyu soruyorum;

“RTE, en güçlü zamanında (olası hileleri saymazsak bile) %51 oyla Cumhurbaşkanı seçildiğine göre, bunca olaydan sonra bir puan da mı yitirmedi?”

Öyle ya! O zamandan bugüne gösterilen bunca beceriksizlik, bunca vurgun soygun, bunca yoksulluk ve depremde su yüzüne çıkan liyakatsizlik sonucu bunca ölümden sonra Tayyip Bey bir puan bile mi yitirmedi?

İnanınız, hala kuşkuda olanları bu soru çok rahatlatıyor.

MUHARREM İNCE OLAYI

Herkesin gözü, küçük ittifak partilerinin üzerinde. Millet İttifakı’nda biraraya gelenlerin ortak değerleri Cumhuriyet’in temel ilkeleri…

Ancak Cumhur İttifakı’nın yeni üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti’ni temelden sarsacak iddialarla Tayyip Bey’in eteğine tutunmuş gibiler…

Bir de her iki ittifakın dışında kalarak Cumhurbaşkanı adayı çıkarma ‘oyunu’ oynamaya çalışanlar var.

Vatan Partisi’ni kullanan Perinçek’in -beklenen- savrulmasından söz etmeyeceğim. Asıl konu Muharrem İnce’nin son bir hamle ile dikkatleri üzerine çekmesi!

Onun nasıl bir ruh yapısı içinde Millet İttifakı’na zarar vermeye çalıştığını kestirmek kolay değil. 

Diyelim Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda %3 oy aldı. Olmaz ya, diyelim bu oy oranı ile Kılıçdaroğlu’nun ilk turda seçilmesine engel oldu. 

Bundan ne kazanacaktır? 

Siyaset gibi yarışların en acımasız yapıldığı arenada, sadizmin de zirvesi yaşanır. Ancak her sadistin bir de mazoşist yani kendine zarar veren yanının olduğu unutulmamalıdır!

Ancak ben, Muharrem İnce’nin zeki bir insan olduğunu ve sırf eski partisinin lideri olan Kemal Kılıçdaroğlu’na zarar vermek için Cumhurbaşkanlığı’na -başvuru yapsa bile- aday olmayacağına inanıyorum.

İstediği şeyin, sadece ‘dikkate alınmak’(!) olduğunu ve bunun da Kılıçdaroğlu tarafından yapılacağını düşünüyorum.