DSP’nin içine işleyen hastalık, ne yazık ki, kurucusu Ecevit’in ilkelerini ayaklar altına aldı. Sekiz yıldır bu partinin başında bulunanlar giderek Ecevit ilkelerinden uzaklaştılar, Cumhuriyet’in kazanımlarını ayaklar altına alan AKP’ye stepne oldular.

Bir milletvekilliği kapmak için koskoca Ecevit’in kurduğu partiyi kullanmanın ne denli ahlaki olduğunu sorgulamayı sizlere bırakarak… 

Geçmişte Bülent Ecevit’in ‘gerçek’ DSP’sinde, onunla birlikte çalışmış olan bakan ve milletvekillerinin, yani Gerçek Demokratik Solcuların düşüncelerini açıkladıkları bildiriyi dikkatinize sunuyorum: 

“Bu seçimler, Cumhuriyet tarihimizin en önemli seçimleridir. Ya, Cumhuriyet’in bütün kurum ve kazanımlarının içini boşaltan mevcut iktidar yoluna devam edecek ya da Atatürk’ün bize en büyük miras olarak bıraktığı Cumhuriyet kazanacaktır.

Biz Demokratik Solcular olarak inanıyoruz ki, zafer tam demokrasi ile taçlandırılacak olan Cumhuriyet’in olacaktır. Bu kazanımın öncülüğünü de Demokratik Sol’un kurucusu ve kuramcısı BÜLENT ECEVİT’in baba ocağı olan CHP ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını oy birliğiyle onaylayan ve açıklayan MİLLET İTTİFAKI yapacaktır.

Dolayısıyla BİZ DEMOKRATİK SOLCULAR, kişisel hiçbir beklentimiz olmaksızın MİLLET İTTİFAK’ını ve onun Cumhurbaşkanı Adayı KEMAL KILIÇDAROĞLU’nu destekleyeceğiz. 

Partili partisiz bütün Demokratik Solcu Kardeşlerimizin de aynı doğrultuda hareket edeceklerine inanıyoruz.

DSP’nin mevcut genel başkanı ve yönetici kadrolarını aynı noktada buluşmaya, MİLLET İTTİFAKI’nı da bu önerimizi dikkate almaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla!

Eski DSP bakan ve milletvekilleri:

Ahmet Güzel- Ahmet Tan- Ahmet Ziya Aktaş- Ayşe Jale Ağırbaş- Akif Serin- Ali Ahmet Ertürk- Ali Arabacı- Ali Günay- Ali Ilıksoy- Ali Tekin- Atilla Mutman- Ayşe Gürocak- Bayram Fırat Dayanıklı- Boray Baycık- Cengiz Güleç- Çetin Bilgir- Edip Özgenç- Emin Karaa- Erdal Kesebir- Erol Al- Evliya Parlak- Fadlı Ağaoğlu- Güler Aslan- Hadi Dilekçi- Halil Çalık- Halit Dikmen- Harun Öztürk- Hasan Akgün- Hasan Akyol- Hasan Gemici- Hasan Macit- Hasan Özgöbek- Hikmet Sami Türk- Hüseyin Mert- İhsan Çabuk- İstemihan Talay- Kazım Üstüner- Kemal Vatan- Mahmut Erdir- Melda Bayer- Mehmet Büyükyılmaz- Mehmet Çümen- Mehmet Kocabatmaz- Mehmet Yaşar Ünal- Metin Bostancıoğlu- Mustafa İlimen- Mustafa Vural- M. Tahir Köse- M. Kemal Tuğmaner- Nazire Karakuş- Necdet Tekim- Numan Gültekin- Nural Karagöz- Ömer Üstünkol- Rahmi Sezgin- Ramis Savaş- Saffet Başaran- Sadık Kırbaş- Salih Dayıoğlu- Sancar Sayın- Savaş Yazıcı- Suat Çağlayan- Süleyman Yağız- Şadan Şimşek- Tarık Cengiz- Turhan İmamoğlu- Uluç Gürkan- Yalçın Gürtan- Yavuz Bildik- Yekta Açıkgöz.