banner112

Hani kriz yoktu

Hani kriz yoktu

Türkiye'de ekonomik krizin boyutu her geçen gün artarken, borçlarını ödeyemediği için konkordato ilan edenler arasına İzmir'in önemli lojistik ve taşımacılık firması Günaydın Grup da eklendi.

Hükumetin Türkiye'de ekonomik kriz yok açıklamalarına karşın piyasalar her geçen gün yeni bir haberle sarsılıyor. Yüz binlerce şirketin borçlarını ödeyememesi üzerine erteleme ya da konkordato ilan etmesine bir yenisi daha eklendi. İzmir'in önemli taşımacılık ve lojistik firması Günaydın Grup, borçlarını ödeyemediği gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Grubun sadece bankalara olan borcunun 200 milyon lirayı aştığı, piyasaya olan borcunun ise henüz tespit edilmediği öğrenildi.

64 ŞUBESİ VARDI


1967 yılında Serol Günaydın tarafından kurulan Günaydın Grup, kısa süre içinde Ege Bölgesi'nde nakliye ve personel taşımacılığı sektörüne yön veren öncü şirketlerden birisiydi. 2018 itibariyle 1600’ün üzerinde kendi aracı, 4000’ün üzerinde kiralık aracı bulunan Günaydın Grup, karayolu ile Türkiye’nin 7 bölgesine ve Avrupa’ya her yıl 700 bini aşkın araç hareketiyle ortalama 17 milyon ton sevkıyat yapıyordu. Günaydın Grup'un, 7 bölge müdürlüğü, 64 şubesi ve 2 bin 200 personeli bulunmaktaydı.

MAHKEME KABUL ETTİ


Döviz kurundaki dalgalanmaların yanı sıra, sektördeki daralmadan da etkilendiği belirtilen şirketin, geçtiğimiz günlerde İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak konkordato istediği belirtildi. İzmir 2. Ticaret Mahkemesi de 2018/1096 esas sayılı kararı ile grubun başvurusunu kabul ederek konkordato kararı verdiği öğrenildi. Konu ile ilgili görüşlerine başvurmaya çalıştığımız Günaydın Grup yetkililerinin, bu konuda açıklamaya yapmayacakları belirtildi.

KONKORDATO NEDİR?


Hukuki düzenlemelere göre borçlarını ödeyemeyen şirketler vade uzatımı veya tenzilat yapılarak borçlarını ödeyebilmek için ya da olası bir iflastan kurtulmak için konkordato talep edebiliyorlar. Konkordato kararı iki aşamadan oluşuyor. Düzenlemelere göre mahkeme genel olarak üç ile beş ay arasında aylık geçici süre ile şirketlerin aleyhine yapılacak tüm takip işlemlerini durdurabiliyor, bu geçici sürenin ardından yine mahkeme tarafından borçlu şirkete bir ile bir buçuk yıl arasında kesin süre veriliyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2018, 10:41
YORUM EKLE