banner109

Belediye Başkan'nından Şirince Açıklaması

Belediye Başkan'nından Şirince Açıklaması
İzmir’in turistik köyü Şirince’de imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle aralarında Ali Nesin'in Matematik Köyü'nün de yer aldığı 128 yapı hakkında yıkım kararı verildi.
Şirince'ye gelen belediye yetkilileri, hakkında yıkım kararı bulunan evler ve işletmelere giderek, yıkımın kendileri tarafından yapılması için süre verdi.


Bu sırada AKP'li Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı da çalışmaları yerinde denetlemek ve süreci yönetmek üzere Şirince'ye geldi. Verilen kararlar ile ilgili konuşan Başkan Bakıcı, şöyle dedi:"Burada sit alanında kalan binalarda eklentiler yapılmış. O eklentilerin kaldırılması ile ilgili bir çalışma başlattık. Şirince'nin dokusunu korumak zorundayız. Bu Şirince'yi gezmeye gelenlere cazibe merkezi oluşturan bir doku. Belediye olarak gerekli çalışmayı yapıyoruz. Vatandaş, işletmecilerimizin bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz. Çatı kapamaları, balkon büyütmeleri, pergule yapmak gibi eklemelerden kaçınmalarını istiyoruz. Her halükarda imar ve şehircilik müdürlüğüne gelerek bilgi almalılar. Biz bilgilendirmeyi sürekli yapıyoruz, burası kentsel sit alanıdır. Biz yasal ve hukuksal alanda hareket etmeyenlere, Şirince'yi koruma adına müdahale edeceğiz. Tabii ki bunu gerçekleştirirken de biz vatandaşlarımıza bu eklentilerin yasal olmadığını, görüntüyü bozduğunu söyleyerek süre veriyoruz. Eğer verilen sürede eklentileri kaldırmazlarsa belediye olarak bu eklentileri kaldırıyoruz. Şirince'yi koruma adına bu işlemleri gerçekleştiriyoruz."

İşlemler sırasında işletmelerin faaliyetlerine devam ettiğini belirten Bakıcı, yaz ortasında turizm sezonunda bu işlemin yapılamayacağı yönünde eleştiriler bulunduğunu söyledi. Bakıcı, şöyle dedi:"Şirince ilkbahar ve sonbaharda daha fazla ziyaretçi alan bir yerdir. Biz her zaman müdahalelerimizi yapacağız. Şirince'nin dokusunu bozdurmama adına bunlar gerçekleştirilecek. Şirince'yi gözbebeğimiz gibi korumak zorundayız. Bu görev sadece belediyeye ait bir görev de değildir. Bununla ilgili müzemizin, koruma kurullarının, Kültür ve Turizm Bakanlığının faaliyetlerini biliyoruz. Vatandaşımız da uzlaşı kültürüyle biz daha müdahale etmeden bu eklentiler kaldırılıyor."

Yapılacak küçük tadilat işlerinin izinleri konusunda vatandaşlara yardımcı olmak için Selçuk Belediyesi bünyesinde Koruma Uygulama Denetleme Bürosu'nu (KUDEB) kurduklarını belirten Bakıcı, "Tamamen kentsel sit alanı içerisinde vatandaşlarımıza hizmet edebilme adına, onların küçük onarımlarla ilgili işlerini İzmir'deki koruma kurullarına gidip yapmak yerine Selçuk Belediyesi'nde yapabilmeleri için kurduk. 30'a yakın hemşehrimiz bundan istifade etti. Şirince'de yaşayanlara ve işletmecilerine sesleniyorum, herhangi bir işlem yapmadan belediyeye başvurarak, bilgi, izin ve ruhsat alınız, aksi halde biz belediye olarak kesinlikle müdahale edeceğiz" diye konuşt
Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 17:01
YORUM EKLE

banner97

banner96