Borsa İstanbul'da yatay seyir sona erdi. BIST 100 endeksi, küresel piyasalardaki risk iştahındaki azalmaya paralel olarak değer kaybetti. Endeks, günün ilk yarısında 97,15 puanlık bir düşüşle 10.169,94 puana geriledi. Toplam işlem hacmi ise 53 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık ve Holding Endeksleri de Değer Kaybetti

Sektreller bazında da satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Bankacılık endeksi yüzde 0,51, holding endeksi ise yüzde 0,62 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 0,86 ile iletişim oldu. Spor endeksi ise yüzde 4,80 ile en fazla değer kaybeden sektör oldu.

Yurt İçi Piyasalar Negatif Ayrışıyor

Küresel pay piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine bu sene başlayacağına yönelik fiyatlamaların güçlü olması risk iştahını beslemeye devam ederken, yurt içi piyasalar negatif ayrışıyor.

Afrika ülkelerine ihracat ilk 4 ayda 6 milyar dolara çıktı Afrika ülkelerine ihracat ilk 4 ayda 6 milyar dolara çıktı

Analistler Teknik Destek ve Direnç Seviyelerini Belirtti

Analistler, BIST 100 endeksinde bugün veri gündeminin sakin olduğunu ancak Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında bulunduğunu belirtiyor. Teknik açıdan ise 10.100 ve 10.000 seviyelerinin destek, 10.200 ve 10.300 puanın ise direnç konumunda olduğunu kaydediyorlar.

BIST 100 Endeksi Önümüzdeki Dönemde Nasıl Seyredecek?

BIST 100 endeksinin önümüzdeki dönemde nasıl seyredeceği, küresel piyasalardaki gelişmeler ve yurt içi siyasi ve ekonomik riskler ışığında şekillenecek. Yatırımcılar, Fed'in faiz politikasına ilişkin sinyalleri ve yurt içi ekonomik göstergeleri yakından takip edecek.

Editör: Kazim Bozkurt