Yeşil Malatya’nın beton Malatya’ya geçiş sürecinin önemli yerleşim alanlarından olan Bostanbaşı’yı depremden sonra ilk defa gördüm.

Malatya’nın en kalabalık ve gözde yerleşim alanlarının başında gelen Bostanbaşı’nın, yıllar önce sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı günleri aratmayan ürkütücü görüntüsü beni çok üzdü.
Bostanbaşı adının nerden geldiğini yazmama gerek yok.

Şehrin yerleşim alanları içinde yer almamasına rağmen bostan ekilen yer olmanın yanında kayısı ağaçlarının oluşturduğu yeşil alanların Beydağı’ndan kartpostallık görüntüler ortaya çıkardığı görüntülere tanıklık edenlerin son görüntüler karşısında şaşkınlık yaşamalarını normal karşılamak lazım.
Lüks evlerin başı çektiği sitelerin şaşaalı giriş bölümlerinin bile yerle bir olduğu Bostanbaşı’nda yer alan marketler zinciri bir mağazaya girdiğim zaman gördüğüm manzara karşısında ikinci şoku yaşadım.

Depremden önce tıka basa dolu olan markette tek başıma dolaşırken milyonluk daire sakinlerinin arkada nasıl bir yıkım bıraktıklarını anladım.
Yolun ortasından geçen kanalın iki yanında yer alan görkemli binaların hasar bölümünün ilk sırasında kolon-kiriş kısımlarının yanında oda duvarlarında oluşan yıkımlar savaş sonrasında ortaya çıkan şehirleri aratmıyor.
Yol boyunca karşılaştığım insan sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu.
Güneş batmaya yakın Bostanbaşı’ndan ayrıldım. Zemin olarak Malatya’nın en sıkıntılı bölgesi olan Bostanbaşı’nı imara açanların yanında devasa blokları yapanlar da büyük fedakârlıklarla ev sahibi olanların geleceklerini ellerinden aldılar. 
Yaşanan depremler sonrasında Malatya’nın eski yerleşim alanlarında oluşan hasar maalesef şehrin yeni yerleşim alanlarının çok altında yer alıyor.

Uzun yıllar ikamet ettiğim Başharık Caddesi’nde elli yıllık binaların üç büyük depreme rağmen ayakta kalmaları konuyu yakından takip eden uzmanlar için de sürpriz oldu.
Bostanbaşı ve Fahri Kayahan gibi yeni yerleşim alanlarında yapılan yüksek binaların altına yapılan işyerleri yaşanan felaketin ana temasını oluşturuyordu. 

Van, İzmir ve Elazığ depremlerinden sonra Malatya’da yorgun binaların acil olarak kentsel dönüşüme çevrilmesi noktasında uzmanların yaptıkları uyarıları dikkate almayanları da unutmamak gerekiyor.
Hayat dolu olan Malatya’mızda şimdi her taraftan toz dumanlarının yükselmesi bizleri derinden üzüyor. Yaşamaya dair hayatın yavaş yavaş canlandırılmaya çalışıldığı bir ortam. 
Ayağa kalk MALATYAM…