Bütün masallar “Az gittik, uz gittik” diye başlar…

Ben de siyasetçilerin hep masal  anlatır gibi “oy avcılığına” çıktılarını görünce yazıma böyle başlamak istedim. Ama görünen o ki, bizimkilerin ne “az gidecekleri”, ne de “uz gidecekleri” yok gibi!

Siyasi partilerimiz yeni yılın iki ayını il ve ilçelerdeki belediye başkan adaylarını seçmekle geçirdi. Yani “en iyi oy avcılarını” seçip bugünden itibaren de kapı kapı dolaşmaya başladılar. Değerli okurlarım bu “oy avı” bu Mart ayının son gününe kadarda kıyasıya, kıran kırana devam edecek…

Siyasi üslupların renkleri çok çok farklı. Hele “hakaret boyutlarına” kadar çıkanlar öyle yenilecek-yutulacak cinsten değil!  Özellikle İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlerdeki başkan adayları Cumhur İttifakı’nın başındaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’la teraziye çıkıp savaş vermek zorundalar! Tabii ki, durum böyle olunca yalanlar, yanılmalar, yanlış söylemleri halk “Komedi filmi” seyreder gibi kahkahalarla izliyor! Tıpkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ortağı MHP’de olduğunu unutup Başkan Cengiz Ergün’ün yanında “Allah’ın izniyle  malum muhalefetten kurtarıyorruz” dediği gibi! İşte o anlar sosyal medyada da günlerdir konuşulmuyor mu?

Ya İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in, Ankara’da seçim tartışmasına girdiği yurttaşa “DEM’e teşekkür ediyorsunuz, bize küfrediyorsunuz. Hadi be!” diye çıkışmasına ne dersiniz?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın ekonomiyi daha güçlü kılmak için enflasyonun 2026’da tek haneye düşmesini bekliyoruz” demesi de işçi, esnaf, emekliyi bir kez daha çileden çıkarmadı mı?

Recep, Şaban Ramazan derken işte geliyor Bayram! Uma uma sarı muma dönen vatandaşın da tepesi atmış vaziyette.

31 gün sonra vatandaş bunun hesabını sormaya hazırlanıyor. Kim haklı, kim haksız göreceğiz.

Ama gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışından bizi takip edenler özellikle siyasetimizde bu problemin neden çözülemediğini de anlamadıklarını belirterek “bu kadar zor mu?” diye sorup duruyorlar… Ben de buna şu politik fıkra ile atıfta bulunayım.

FİZİKTEN GÜÇ

Albert Einstein’e sormuşlar.

“Atomun parçalanmasından enerji elde edecek kadar akıllı olan insanoğlu, nasıl oluyor da 

bunun insanlığı yok etmekte kullanılmasını önlemeyecek kadar aptal oluyor?”

Einstein hemen şu cevabı vermiş:

“Demek ki politika, fizikten daha güç öğreniliyor!” 

***

Bugünkü yazıma psikolojide Nobel ödülü alan bir çalışma “Dunning-Kruger Sendromu” ile noktayı koymak istiyorum.

Psikolog Justin Kruger ve David Dunning, tarihe geçmelerine neden olan  teorilerinde özetle,

“cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendisine olan güvenini artırır” der.

Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda bu bilgilere ulaşılmıştır:

*PETER PRENSİBİ: “Her çalışan, iş ortamında yetersiz olduğu noktasına kadar yükselir, der. Bunun  sonucu, yüksek makamlar genellikle yetersiz  insanlar tarafından  işgal edilir.”