İzmir şehri, çok uzun yıllardır Türkiye çapında isim yapmış ve milli takımlarda yer almış çok sayıda erkek, kadın voleybolcu yetiştirmiştir.
 

Şimdi bunun nedenlerinin neler olduğunu, gözlemlediğim kadarıyla aktarmaya çalışacağım.
 
Mesela, İzmirspor diye sporcu fabrikası vardı. İnönü lisesi ile işbirliği yaparak her sene İzmir’de şampiyonluklar yaşamış, milli takımlara çok değerli oyuncular kazandırmıştı.
Burada çalışan vefakar, spor ve kulüp sevdalısı yöneticilerin, aynı zamanda çok değerli  Beden Eğitimi öğretmenleri ve antrenörlerin emekleri çok değerlidir.

Benzer şekilde, Karşıyaka Spor Kulübü ve belli bir dönem Tuborg Spor Kulübü de, Karşıyaka Lisesi ve Karşıyaka Gazi Lisesi ile benzer işbirliği içerisinde idi. Bu sistem üzerinden çok sayıda sporcu İzmir’e ve Türkiye voleyboluna kazandırıldı.
İzmir’in her iki yakasında böylesi bir organizasyon tekrar canlandırılmalı. Okul-kulüp işbirlikleri her zaman çok olumlu sonuçlar vermiştir.
Böyle bir çalışmayı, Göztepe,Karşıyaka,Altay,Altınordu, İzmirspor  kulüplerinden hangisi yatırım olarak planlar zaman gösterecek.
Belki de bu işe soyunan biri, proje olarak 2,3 amatör spor kulübünü birleştirip yola çıkabilir. Bunun da başarıya gidebilecek iyi bir yol olduğunu düşünüyorum. 
Aras kargoyu tebrik ediyorum. Sultanlar liginde başarılar dilerim.
Altekma erkek voleybol takımına da lige çıkma müsabakalarında başarılar dilerim.