Yeşilay’ın genel merkez binasında yapılan toplantıda Yeşilay Genel Başkanı Doç. Dr. Mehmet Dinç, Türkiye'de ve dünyada uyuşturucu kullanımıyla ilgili istatistiksel veriler paylaştı. Dinç, toplantıda şunları ifade etti:

“2023 yılında Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından yayımlanan Avrupa Uyuşturucu Raporu’na göre esrar, Avrupa’da en yaygın tüketilen yasa dışı uyuşturucu madde olmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin 2023’te yayımladığı Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre ise 2021'de dünya genelinde 15-64 yaş aralığındaki her 17 kişiden biri uyuşturucu kullanıyor. Aynı raporda dünya genelindeki uyuşturucu kullanımının son 10 yılda yüzde 23 arttığını görüyoruz. Dünya genelindeki bu artış, endişe verici bir boyutta.”

Zncirleme trafik kazasında dört kişi yaralandı Zncirleme trafik kazasında dört kişi yaralandı

“YENİ MADDELER, RİSKİ ARTIRIYOR”

“2022 yılının sonunda Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi, 930 yeni nesil psikoaktif madde izlendiğini bildirdi. Bu maddelerin 41 tanesi, Avrupa’da ilk kez rapor edilmiş" diyen Doç. Dr. Mehmet Dinç, yeni maddelerin riski daha da artırdığını söyledi.

Dinç, sentetik uyarıcıların ve daha az bilinen maddelerin potansiyel sağlık risklerinin önemli bir başlık olduğunu, sentetik uyuşturucu maddelerin kolay erişilebilirliğinin bu sorunun yaygınlaşmasında önemli rol oynadığını ve bu konuda acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı. 

KADINLARLA ERKEKLER ARASINDAKİ MAKAS KAPANIYOR

T.C. İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın 2023’te yayımladığı ‘Türkiye Uyuşturucu Raporu, Eğilimler ve Gelişmeler’ başlıklı raporda 2022 yılında tedavi gören hastaların tedavi gördükleri madde türlerine göre dağılımları incelendiğinde %37,4’ünün eroinden (2021 %43), %37.8’inin metamfetaminden (2021 %25.6), %7’sinin esrardan (2021 6) tedavi olduğu görülüyor. Tedaviye başvuran hastaların yaş ortalaması ise 29.45.
 
Uyuşturucu kullanımında kadınlar ile erkekler arasındaki makasın kapandığına da dikkat çeken Dinç, “Madde Kullanıcıları Profil Analizi 2022 Yılı Narkolog Raporu’nda örneklemin cinsiyetine baktığımızda %93,8’i erkeklerden, %6,2’si kadınlardan oluşmaktadır. Bu sonuç, bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında, örneklemin cinsiyeti bakımından kadınlarda artış yaşandığını göstermektedir” diyor.
 
Uyuşturucunun ilk olarak %75’lik oranla arkadaş veya yakın çevreden temin edildiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Dinç, parçalanmış veya iletişim problemleri yaşanan ailelere mensup çocuklarda uyuşturucu kullanma riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Kaynak: İGFA