Bugün Nâzım Hikmet’i anacağız, 61. ölüm yıldönümünde. İzmir’in farklı noktalarında büyük şairi anmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin akşamüzeri Kültürpark’taki Nâzım anıtı önündeki “61 Yıllık Hasret Nâzım Hikmet” adlı etkinlik, AASSM’de “Sevdalı Bulut”un kemanla yorumunu içeren dinleti, Şehir Tiyatrolarının İsmet İnönü sahnesindeki “Yolcu” oyunu bunlardan birkaçı. İlçe belediyeleri içinde, Efes Selçuk güçlü bir programla öne çıkıyor. Bu akşam İstasyon meydanında gerçekleşecek etkinlik, Nâzım’ın Şeyh Bedreddin Destanı’nın müzikal bir yorumu. “Bedreddin Oratoryosu”nda şiiri Latif Tiftikçi yorumlayacak; müzikleri ise Geniş Merdiven Orkestrası... Karşıyaka Belediyesi sabah saatlerinde Nâzım’ın heykeli önünde bir tören düzenliyor. Karabağlar Belediyesi Grup Yel değirmeni konseri ile anacak Nâzım’ı. Ödemiş’te ise Eğitim-Sen “Nâzım’a Armağan” adlı bir program gerçekleştirecek. Dün de iki büyük yazarımızın, Ahmed Arif ile Orhan Kemal’in ölüm yıldönümü idi ama onları anmayı düşünen olmadı ne yazık ki.

***

Yaz aylarında İzmir’in sanat yaşamının odağında Kültürpark’taki popüler konserler ve turne tiyatrolarının temsilleri yer alır. Bu yüzden Mayıs ayının son günleri, kaçırdığınız oyunları izlemek için son fırsattır. Ben de, İzmir’in özel tiyatroları içinde oyunlarını severek izlediğim ‘Öteki Beriki Tiyatro’nun “Tragedyalar”ını, Kemeraltı’nın yeni sanat alanı ‘Sekiz’de Tiyatro’ mekanında izleme olanağı buldum. İyi ki de bulmuşum. Yasemin Şimşek Tüzün ve Yılmaz Tüzün Edip Cansever’in zengin imge dünyasına yakışan güçlü bir yorumla sergiliyorlar bu etkileyici şiiri. Önümüzdeki mevsim izleme şansınız olursa kaçırmayın derim.

Tiyatrodan söz açmışken, Sahne Tozu Tiyatrosu’nun düzenlediği “12. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri”ne değinmeden geçemem. Tiyatronun Sanat Yönetmeni Çağlar İşgören, Haldun Dormen ustadan el almış bir sanat aşığı. İzmir’e bir tiyatro sahnesi kazandırması nedeniyle her türlü övgüyü hak ediyor. Bedia Muvahhit adına bir ödül koyması da çok güzel. Pasaport Pizza sponsorluğunda düzenlenen tören de gayet başarılıydı, ama jüri seçimine ve aday belirleme ölçütlerine biraz daha özen gösterilmesi gerekir kanımca… Bazı ödüllerin hangi gerekçeyle verildiğini anlamak mümkün olmadı.

Ödenekli tiyatrolarla, özel toplulukları aynı kategoride değerlendirmek pek doğru gelmiyor bana. Değerlendirmeye alınacak oyunların belirli sayının üzerinde sergilenmiş olması gerekir kanımca. Törende, İzmir Devlet Tiyatrosu üç oyunuyla (Hamlet, Fareler ve İnsanlar ve Martı) en çok ödül alan tiyatro olurken, İzmir Şehir Tiyatrosu da üç oyunuyla (Deli Dumrul, Yolcu, Helikopter) birer ödül aldı. Benim için törenin en güzel anı, Oya Başak’a Haldun Dormen tarafından Onur Ödülü verildiği andı.

***

Açık hava tiyatrosunda Ukraynalı bir gruptan izlediğimiz ‘Lords of the Sound’ konseri beklentileri karşılayamazken, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ‘Film Müzikleri Konseri’ bir mevsim sonu hediyesi gibiydi. İZDSO’nun Denizbank konserleri kapsamında yer alan ve İzmirli bir annenin oğlu olan İngiliz şef Kevin Griffits’in yönettiği konserde, filmlerden bölümler eşliğinde John Williams, Hans Zimmer, Alan Silvestri, Ennio Morricone, JustinHurwitz, Klaus Badelt’in bestelerini dinledik. İZDSO’nun yöneticisi Özge Tanrıver’i bu güzel konser ve geride kalan başarılı mevsim nedeniyle kutlamak isterim.

Son günlerde izlediğimiz bir başka konser de, İzmir’in kazandığı yeni sanat mekanlarından AVİ (Art Venue İzmir)’deki  “Rembetiko” konseriydi.  İzmir’in başarılı müzik gruplarından Agora Minor, Yunan konukları ile birlikte izleyicilere keyifli bir akşam yaşattılar. Ferhat Kentel’in kurduğu ve farklı disiplinlerden kültürlerarası çalışmalara ağırlık veren Alsancak’taki AVİ önümüzdeki mevsim sanatseverlerin vazgeçemeyeceği mekanlardan biri olacak hiç kuşkusuz. Konser demişken, bu hafta başlayacak olan İKSEV’in “37. Uluslararası İzmir Festivali”ne dikkatinizi çekmek isterim. Türk-Macar Dostluk Yılı nedeniyle Franz Liszt Oda Orkestrası konseri ile açılacak festivalde müziğin yanı sıra dans ve tiyatro da var. Gelecek yazımızda festival izlenimlerimizi paylaşma sözüyle bitirelim. Zor zamanlarda sanata tutunmak iyi gelir.